Това, което е станало в Изюм, не е никаква „втора Буча“. Това е втори сталинизъм или второ Гестапо. Само на тези места са извършвани изтезанията, приложени към украинските цивилни в Изюм в наши дни. „Телефон“, „телефон“, повтарят двама мъже от Изюм. Какъв телефон, след като ги питат друго – дали са били измъчвани от руската армия. Оказва се, че това е името на едно изтезание, с което се пуска ток по тялото. Наричат го така, защото жиците се захващат за малко динамо, което се задейства ръчно, с кръгови движения, като за ръчката на прастарите телефони. Максим е жител на украинския Изюм, арестуван от руската армия и оцелял. Бил е в онази стая в полицията, където руските войници са измъчвали арестантите. Описва това, което е видял –
остри предмети с назъбени краища, обикновени палки и „телефона“.
Показва къде са свързвани жиците – за гениталиите. Казва, че него самия не са го „били“, з
а разлика от другите, които са били налагани по петите, пише "Свободна Европа".
Превземането на Изюм
Изюм беше окупиран от руските войски още в началото на март. Бил е изолиран като Мариупол – без интернет и без телефони. Хората са живели в мазетата, без достъп до храна, вода, лекарства и информация. В събота, 10 септември, руската армия го напусна презглава, изоставяйки оръжието си на място.
Кореспондентка на Current Time, влязла в Изюм почти веднага след като украинците освобождават града, цитира възрастна жена, която я пита: още ли ви бомбардират в Киев?
, от които руската армия беше принудена да се изтегли.
Различното в случая „Изюм“
„След като видяхме Буча, разбрахме, че и у нас, в Харковска област, ще се открие нещо подобно“, казва журналистката Юлия Бойко, която е прекарала последните 6 месеца в ежедневно обстрелвания Харков.
Путин е знаел, че в Харковска област ще бъдат открити „десетки Бучи“, смята журналистът Михаил Фишман от телевизия Дождь („Дъжд“). Само че Изюм не е Буча, казва той. За него вярното сравнение е това с Мариупол. В Буча имаше тела на „просто“ застреляни хора, изоставени там, където са били убити – на асфалта или в дворовете. Докато в Изюм някои от ексхумираните тела са със следи от мъчения, а в освободените украински градове са открити стаи за изтезания с изоставените там инструменти. На стените в килиите са заварени издълбани чертички, които посочват броя дни, прекарани там. На една стена е изписана с остър предмет молитвата „Отче наш“. Всичко това превръща града в нещо различно от видяното досега в Украйна. Ключът към разбирането му е в изтезанията, а не в масовите гробове.
Хитлер, Сталин, Путин
Изтезанията, прилагани от Гестапо в Хитлерова Германия и от съветската тайна полиция НКВД от времето на Сталин, са описани в подробности в историческата литература. Но в случая е по-адекватно сравнението със съветския опит, а не с германския. Особеното в него е, че изтезанията се прилагат масово, докато Сталин е жив (1953), а после използването им прогресивно намалява, докато практически не изчезва по времето на Горбачов и Елцин (1985-1999). Идването на власт на Путин връща явлението, с което се свързва Сталиновия период. Най-яркият пример е Сергей Магнитски, починал след мъчения в ареста и дал име на прочутия американски глобален закон.
което се вижда в Изюм, не трябва да се смята за изненада.
Тя е убедена, че войниците, извършили изтезанията, са взели пример от публичната демонстрация на насилие от страна на руските власти: „Днес всички знаят, че в [руската] полиция бият и изтезават, виждат как полицията влачи по улицата млади момичета и възрастни хора, а после ги бие по главите и ги рита“ Според нея това е умишлено създаване на навици към насилието като към нещо обикновено. Тя добавя и друго – „днес е много по-лошо, отколкото през 70-те, [по времето на Брежнев], защото тогава нямаше масово физическо насилие и нямаше демонстрация на това насилие. [През 70-те] имаше арести на дисиденти, пребивани зад стените на милицията, но нищо не се случваше пред очите на хората, за разлика от сега“.