Елена Поптодорова, Хилари Клинтън
Посещението на американския държавен секретар Хилари Клинтън в България предизвика брожения и смут още преди да се е състояло. Тя ще направи визита в София на 5 февруари, веднага след като приключи участието й в Конференцията по сигурността в Мюнхен. Българските неправителствени организации и опозицията се готвят за акции, докато правителството на ГЕРБ очаква визитата да послужи за реклама на страната като търсен партньор на международната арена. Причината за особения интерес към срещите на Клинтън в София освен това, че не толкова често американски държавен лидер се отбива в държавата ни, стана едно изказване на посланика на България във Вашингтон Елена Поптодорова, цитирано от всички медии. Тя оповести, че г-жа Клинтън ще повдигне пред българските власти въпроса за шистовия газ и за по-пълното ангажиране на страната в натиска над Иран да спре ядрената си програма.
"Шистовият газ е тема, която вероятно ще се обсъди по време на посещението на Хилари Клинтън. Не бива да подхождаме към нея като към някаква мистика или с тревожност. Напротив, трябва да знаем какви възможности имаме, с какво разполагаме. Шистовият газ в Америка вече представлява около една трета от енергийната формула на страната", каза г-жа Поптодорова. Според нея любопитен факт например е, че Франция инвестира в САЩ $2,5 милиарда в проучвания за шистов газ. Китай инвестира $2,3 милиарда долара. "Тъй че това е една много интересна нова динамика и би било абсурдно да не се обсъди в тези разговори", поясни посланикът. Тя обясни, че темата Иран не е някаква тайна, "това не просто е тема, това е много дълбока тревога".
Думите на Поптодорова обаче сериозно стреснаха екологичните организации в цялата страна, обединени в Гражданска инициатива срещу шистовия газ, които след продължителни протести успяха да издействат от властта налагането на мораториум върху проучвания и добив по метода "хидравлично разбиване". Още във вторник вечерта спешно те изпратиха до председателя на НС, премиера и президента
декларация, в която заплашват с нови протести,
ако властта се огъне под натиска на САЩ. "Във връзка с посещението на държавния секретар на САЩ г-жа Хилари Клинтън и евентуалното включване на въпроса за забраната за проучване и добив на шистов газ у нас сред темите на разговорите й с българските и колеги искаме да напомним, че собственият й щат - Ню Йорк, е с въведена пълна забрана за прилагане на технологията "хидравлично разбиване" поради опасност от замърсяване на питейните води. Ще приемем за злонамерено вмешателство във вътрешните работи на нашата страна опитите на политик, който не е убедил дори собствените си избиратели (бел. ред. - преди години Х. Клинтън беше сенатор от този щат) в безопасността на тази технология, да лобира за това тя да бъде въведена у нас", пише в текста.
Външният министър Николай Младенов пък се опита да успокои страстите, като съобщи, че визитата на г-жа Клинтън е планирана отдавна. "Основна тема на разговорите с държавния секретар Хилари Клинтън ще бъде стратегическото партньорство между двете страни в областта на сигурността. Ще говорим и за операциите на НАТО в Афганистан. Това продължава да бъде много важна мисия, имайки предвид, че през май в Чикаго ще бъде срещата на Северноатлантическия алианс", каза Младенов. Посланик Поптодорова пък призова българите да не тълкуват отношенията с Америка единствено през призмата на последните международни събития. "Трябва да се върнем много десетилетия назад, повече от век дори назад, за да проследим една трайна нишка, вярно, с висини и падини, но във всеки случай никога непрекъсвана, на отношения между двете страни. Добри съюзници сме във всички сериозни проблеми, пред които е изправен светът", счита тя. Все пак и българската страна смятала да постави проблеми пред САЩ. Един от тях е премахването на визовия режим, което обаче надали може да се очаква скоро, съобщава пък Би Би Си. "В изборна година, каквато е тази за САЩ, такива въпроси, които са свързани с имиграция, с работни места, с визи, не се решават добре, защото акцентът пада върху вътрешната политика на Америка", отбелязва британската медия.