Кметът на Хасково се чуди как ще излиза от цялата каша, забъркала се в общината му
Екип на BG VOICE
Схемата на близките до председателя на енергийната комисия в НС Делян Добрев роднини, съученици и приятели, начертана от народния представител от левицата Елена Йончева, е само част от обвързаността, която съществува в община Хасково. Смущаващото в скандала е не че ръководните кадри в администрацията са близки на Добрев, а че са назначени в разрез със Закона за държавния служител. Същите тези хора са разпределили през обществени поръчки над 100 млн. лв., е видно от протоколите на комисиите по ЗОП. Делян Добрев сам призна, че това са негови назначения. Дори определи групата като „дрийм тийм". Този „мечтан отбор" присъства в състава на всяка една комисия по ЗОП, а неговият кумец, приятел и съученик зам.-кметът Евгени Консулов е председател за всички големи процедури, които община Хасково е правила през последните близо 2 години. Капитанът на „мечтания отбор" Евгени Консулов е председател и на комисиите по ЗОП за всички панелки, които се санират в Хасково - близо 70 на брой, с обща стойност над 65 млн. лв. Неговата колежка в общината - Милена Трендафилова, пък е оглавявала комисиите за избор на изпълнител по публичността и визуализацията на голяма част от проектите, които се изпълняват в Хасково. Трендафилова също е един от приближените на Добрев.
Градската конспирация замесва името на съпруга й Николай Трендафилов - бивш районен прокурор и настоящ окръжен такъв, в липсата на каквито и да са разследвания за безобразията в община Хасково въпреки многобройните публикации през последните 20 месеца, откакто „дрийм тийма" на Добрев превзе местната власт. Самата Трендафилова е дъщеря на бивше висше ченге от Хасково отпреди 10 ноември 1999 г. Подписите на Трендафилова стоят под изготвените доклади на Алианса за регионално сътрудничество и развитие, който се свързва с името на Делян Добрев. Депутатът никога не е крил, че е основател на това НПО, пред което са минали проекти за десетки милиони. В Сдружението е работил и кумецът му Евгени Консулов, чиято майка пък е общински съветник от ГЕРБ. Любопитен факт е, че през това НПО са минали и други кадри, които днес са на възлови места в община Хасково. Една от тях е Теодора Пехливанова, която бе назначена за началник отдел „Европейски и национални програми и проекти".
В първия работен ден на седмицата (2.10.2017 г.) Пехливанова, Консулов, Трендафилова и още няколко знакови служители на общината, свързвани с името на депутата от ГЕРБ, бяха освободени от кмета Добри Беливанов, след като депозираха оставки. Сред тях бе и секретарят Биляна Димитрова, която е кумица на Добрев.
Всъщност скандалът между Беливанов и Добрев избухна именно заради назначенията, които по думите на кмета са му пробутани от народния представител и координатор на ГЕРБ за Хасково. Близо 2 години Биляна Димитрова и директорите на дирекции в администрацията незаконно заемат позициите си, тъй като няма проведени конкурси, каквото е изискването на Закона за държавния служител. Един от тези постове заема и Росица Гаргова, която е директор на финансовата дирекция в общината и първа братовчедка на Делян Добрев. Нейният съпруг Даниел Гаргов пък е председател на финансовата комисия в общинския съвет.
Друг ключов кадър - главният архитект Деляна Панайотова е съученичка на народния представител от местната езикова гимназия. И при нея роднинско-общинската връзка не липсва. Тя е дъщеря на председателя на групата общински съветници на ГЕРБ Антон Иванов, който отгоре на всичко е и шеф на строителната комисия в общинския съвет на Хасково. Публична тайна в града е, че истинският главен архитект е бащата, който „коли и беси" в архитектурата на общината. Без негова резолюция не започва и не завършва нито един строеж в Хасково, казват изпатили. С това обаче не се изчерпват роднинските връзки между изпълнителна и законодателна власт в Хасково. Сестрата на друг общински съветник от ГЕРБ - Румен Стоянов, е началник-отдел в администрацията. Стоянов е лидер на младежката организация на партията в града, а сестрата Емилия Стефанова - началник-отдел „Здравеопазване и социални дейности".
Допреди 6 месеца Делян Добрев бе неизменна част от всяка една медийна изява на кмета Беливанов. Той говореше все едно е кмет, а кметът му е подчинен. Върхът бе словото на депутата по време на церемонията за удостояване със званието „почетен гражданин", която се проведе на 8 септември в салона на театъра. Добрев дръпна похвална реч за членовете на „дрийм тийма" си, но не спомена нито веднъж за „успехите" името на кмета. Дни по-късно Беливанов отмени заповедите за пуснатите по спешност конкурси за ръководни длъжности в общината. И настъпи раздорът.
Същият този „дрийм тийм" на Делян Добрев си е разпределил под формата на допълнителни възнаграждения 1.25 млн. лв. Парите са гласувани в бюджета на общината за 2017 г. и са за заплати по управлението на проектите, които изпълнява община Хасково. За Евгени Консулов е най-тлъстата парса, тъй като той е ръководител проект по ОП „Региони в растеж". По програмата се ремонтират 4 детски градини и две училища за близо 18 млн. лв. Според вътрешна информация от община Хасково огромната част от тези над един милион и сто хиляди лева са отишли в джобовете на „дрийм тийма" на Делян Добрев. Това обяснява и защо Консулов и Трендафилова напускат чак сега постовете си, след като сами обявиха, че от самото начало трудно работят с кмета Беливанов.
Сега Делян Добрев прехвърля вина на кмета на Хасково за проблемите с ВиК сектора в града, а водното дружество е 100 процента държавно. Освен това председател на Асоциацията по ВиК по закон е областният управител. Този пост се заема от друг близък авер на Делян Добрев - Станислав Дечев. Самият Делян Добрев нееднократно е заявявал, че на Хасково му трябва проект за воден цикъл. Дори остойности инвестицията - над 80 млн. лв. Като се има предвид как работи схемата му в града, не е трудно да се прогнозира защо е това отклоняване на вниманието и прехвърлянето на топката към общината, която няма нищо общо с ВиК. Цялата политическа кариера на Станислав Дечев е благодарение на Добрев и когато в неделя (1.10.2017 г.) цялата местна структура на ГЕРБ начело с областния управител се застъпи за депутата си и поиска оставката на кмета Беливанов, това не изненада никого. Другите две основни обвинения за някакъв светофар, направен без обществена поръчка и багер, купен над пазарната си цена, звучат още по-смешно на фона на онези над 100 млн. лв., разпределени от „дрийм тийма" на депутата.
Схемата на Добрев в Хасково е показателна и за това как „приятелите на моите врагове могат да ми станат приятели". Срещу пари, разбира се. Пример за това е професионално-политическото израстване на председателя на общинския съвет в Хасково - адвокат Таня Захариева. Преди време юристката бе адвокат на фирмите на местния бизнесмен Иван Стаматов, обвинен след избухването на „Кумгейт" от Делян Добрев, че дърпа конците на кмета Беливанов. С протекциите на Добрев обаче Захариева оглавява от над две години съвета на директорите на „Булгартрансгаз". Това се случи, след като Захариева бе избрана за народен представител от ГЕРБ в Хасково през 2014 година, но се отказа от поста си в Народното събрание в полза на друга любимка на Делян Добрев - Евгения Ангелова. Така Захариева малко по малко се е еманципирала от Стаматов, твърдят съпартийците й. Пак с подкрепата на Добрев Захариева е станала и юрист на областната МБАЛ-Хасково. Така юристката вече нямало нужда да адвокатства на Иван Стаматов и е „скъсала опашката си" с неговия бизнес, обясняват от ГЕРБ-Хасково. В замяна на това в момента председателят на общинския съвет в Хасково заработва от дадените й от Добрев позиции месечно минимум 7-8 хил. лева, твърдят в партията.
Опълчението, което всички структури в страната са издигнали в защита на Делян Добрев, не е случайно. Според близки до партията лично премиерът Бойко Борисов е „отрязал главата" на кадровика в граничната област, защото шуробаджанащината е безспорна. От друга страна, от тези над 100 млн. лв. инвестиции в града всички са „превъртени" именно от „дрийм тийма", което е доста смущаващо. А както е известно - Борисов е много чувствителен на тема „пари", говорят в ГЕРБ-Хасково. Цветан Цветанов обаче много умело използвал момента и извадил в точния момент структурите на барикадата, за да покаже на Борисов кой управлява партията. Доказателство за това е и фактът, че Цветанов и дума не давал да се издума от негови съпартийци, които смятат, че Делян Добрев заслужено трябва да се оттегли от политиката, защото е създал в Хасково най-порочния модел, който вреди на ГЕРБ.
Нищо чудно обаче този скандал да се потули, и то със съдействието на човека, който го предизвика, отменяйки конкурсите за „дрийм-тийма" - Добри Беливанов. В понеделник (2.10.2017 г.) пред БНТ кметът заяви, че всички, които напускат общината, го правят по собствено желание. Беливанов шашна хората в града, определяйки напускащите служители като „професионалисти", които назначил, след като му ги подали от партията. В коментарите му нямаше и намек, че Делян Добрев е кадрувал в общината - нещо, което кметът твърдеше в отворено писмо до медиите и премиера Борисов само два дни по-рано.