Камала Харис скъси дистанцията с Доналд Тръмп в резултатите от президентските избори.
Републиканецът досега събира 230 електорални гласа срещу 205 за представителя на демократите. За победа са необходими 270 електорални гласа.
Близки са резултите в Аризона, Уисконзин и Мичиган, с лека преднина на Тръмп. Харис очаква успех в Ню Хемпшир, но той няма да ѝ бъде достатъчен. Републиканецът удържа разликата в своя полза в Джорджия и Пенсилвания, които носят 35 електорални гласа.
Тръмп печели изборите във Флорида, Тексас, Охайо, Индиана, Уайоминг, Монтана, Юта, Луизиана, Кентъки, Небраска, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, Арканзас, Канзас, Южна Дакота, Северна Дакота, Айдахо, Северна Каролина и Южна Каролина.
Камала Харис взе превес във Вермонт, Колорадо, Калифорния, Мериленд, Делауеър, Ню Йорк, Окръг Колумбия, Масачузетс, Илинойс, Вашингтон, Делауер, Ню Джърси, Вирджиния, Ню Мексико, Орегон, прогнозират американските медии.
83 милиона американци гласуваха предварително и по пощата в историческия президентски вот.
Харис се включи късно и драматично в надпреварата, когато президентът Джо Байдън се отказа от изборите през юли, докато Тръмп преживя два опита за убийство.
Резултатът, който може да стане известен за една нощ или след няколко дни - ще има сериозни последици. Харис може да стане първата жена в историята на може би най-могъщия пост в света. Властта може да се върне при Тръмп и неговата програма „Америка на първо място“. Двамата кандидати дадоха всичко от себе си, за да се опитат да повлияят на колебаещите се гласоподаватели. Победителят ще встъпи в длъжност през януари 2025 г. за 4-годишен мандат.
Харис наблюдава броенето на гласовете от Вашингтон, а Тръмп от своя клуб "Мар-а-Лаго" във Флорида.
Състоянието на демокрацията и икономиката са двата най-важни въпроса за американците, сочи национално проучване на Си Ен Ен, проведено пред избирателните секции.
Повече от една трета определят състоянието на демокрацията като основен проблем, а 3 от 10 - икономиката. Следват абортите и имиграцията, а по-малко от 5% от хората определят външната политика за основен въпрос.
В изборния ден бяха образувани дълги опашки в цялата страна, а в много избирателни секции бяха регистрирани фалшиви бомбени заплахи. Полицията в Капитолия на САЩ , който бе щурмуван от поддръжниците на Тръмп след поражението му през 2020 г. - арестува мъж, който е носил сигнален пистолет.
Както ФБР, така и държавният секретар на Джорджия Брад Рафенспергер заявиха, че бомбените заплахи, макар и да не са достоверни, изглежда са с произход от Русия.