Само седмица след влизането си в президентската надпревара, Камала Харис инжектира енергия в кампанията на демократите и заличи постоянната пропаст, отделяща нейния предшественик от Доналд Тръмп. Най-важното е, че сега тя има подкрепата на мнозинството от избирателите в така наречените колебаещи се щати, чиито възгледи решиха изхода от последните няколко президентски избори.
Джо Байдън обяви оттеглянето си от надпревара на 21 юли. На следващия ден Харис, подкрепена от него, всъщност стартира своята президентска кампания. Тя вече е направила няколко предизборни пътувания, започвайки от Уисконсин. Той е сред седемте щата (заедно с Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина и Пенсилвания), в които никоя партия няма стабилно мнозинство сред избирателите. С тяхна подкрепа Байдън успя да победи Тръмп през 2020 г., а четири години по-рано те предпочетоха Тръмп пред Хилъри Клинтън.
В тези седем колебаещи се щата Байдън изоставаше от Тръмп с 2 процентни пункта преди оттеглянето си. Сега, благодарение на ентусиазма сред младите хора, чернокожите и испаноговорящите американци, Харис има подкрепата на 48% от избирателите - срещу 47% за Тръмп.
В Аризона и Невада, където Байдън беше зад Тръмп, Харис изпревари републиканеца, а в Мичиган тя удвои съществуващата преднина (53% срещу 42%), показва проучване на Bloomberg News/Morning Consult.
В Джорджия кандидатите са изравнени (по 47%), в Уисконсин разликата от 2 процентни пункта е в полза на Харис. Засега тя изостава в Пенсилвания и Северна Каролина, но и в двата щата е спечелила точки в сравнение с рейтинга на Байдън.
Повече от една трета от избирателите в тези щати (наричани суинг щати) са отговорили на анкетьорите, че е по-вероятно да отидат до урните сега, отколкото ако името на Байдън беше в бюлетината.
Разликата между кандидатите остава в границите на статистическа грешка и успехът на Харис досега се дължи повече на повишения интерес към изборите сред поддръжниците на Демократическата партия, отколкото на преминаването на нерешилите гласоподаватели към нейния лагер или спада в подкрепата на Тръмп, казва Александър Подкул, старши директор по проучванията в Morning Consult.
Междувременно анализ на национални социологически проучвания на Financial Times установи, че подкрепата за кандидата на демократите спрямо Тръмп се е увеличила, макар и в различна степен, във всички демографски групи с изключение на една. Най-активно в полза на Харис се изказват независими, чернокожи и испаноговорящи избиратели, както и хора на възраст от 18 до 34 години. Малко по-слаба, но също значително повишена е и подкрепата от жените и представителите на възрастовата група 35-49 години. Белите и мъжете са най-малко ентусиазирани. А сред американците на 50 и повече години по-малко хора са готови да гласуват за 59-годишната Харис (макар и със съвсем малка разлика), отколкото за 78-годишния Тръмп.
Като цяло обобщените данни, събрани от FT от всички национални проучвания, показват подкрепа за Тръмп от 46,8%, а за Харис от 46,5%. В анкетите в деня, в който обяви напускането си от кампанията, Байдън изоставаше от Тръмп средно с 3 процентни пункта.