Александър Иванов

Григор Димитров дебютира във финалите на АТП с драматична победа срещу Доминик Тийм. Българският тенисист се наложи с 6:3, 5:7, 7:5 в зрелищна битка, продължила 2 часа и 21 минути. Димитров постигна втора победа в четвъртия си мач срещу австриеца. 26-годишният българин спечели 200 точки за световната ранглиста и излезе четвърти във виртуалната класация на АТП, изпреварвайки Тийм и Марин Чилич.

Двубоят между Димитров и Тийм премина през няколко обрата и много инфарктни моменти. Българинът беше по-агресивният тенисист на корта, имаше значително повече възможности в подаванията на съперника, но му липсваше ефективност в някои ключови ситуации. В крайна сметка обаче той показа по-здрави нерви в края и излезе победител в шоуто, с което беше даден старт на битките в група „Пийт Сампрас".

„Беше много тежък мач, минахме през много обрати, но се радвам, че успях да победя Доминик. Планът ми за мача беше да използвам моите силни страни. Исках да вземам топката по-рано, когато той сервира, и да печеля предимство от това", каза Димитров в ефира на Sky Sports веднага след края на двубоя. Българинът уточни, че е искал да бъде агресивен през цялата среща. Той отчете, че никога не е лесно срещу играчи от ранга на Тийм. „Пробивът в третия сет беше ключов момент наистина. Пропуснах няколко добри ретура и тогава си казах, че имам един последен шанс. Такова решение се взема за части от секундата и се радвам, че волето се получи", добави Димитров.

Тенисистът изигра страхотен първи сет, в който сервисът му работеше отлично. Тийм беше на другия полюс и имаше сериозни проблеми с началния удар. Австриецът вкара едва 37% от първите си сервиси в първия сет срещу 67% за Димитров. Българинът загуби само шест точки в своите подавания и не даде нито една възможност за пробива на съперника. В същото време световният № 6 стигна до три шанса при сервис на Тийм, реализира пробив в шестия гейм и с лекота удържа аванса си. Тийм обаче започна да напипва верния ритъм в началото на втория сет, докато началният удар на Димитров изведнъж спря да работи. Въпреки това първият шанс за пробив се откри пред българина. Той дойде при 4:4 и беше с цената на „скрит" мачбол. Тийм обаче се измъкна с няколко солидни сервиса.

При 5:6 Димитров трябваше да сервира за оставане в мача и изигра кошмарен гейм. Той допусна поредица грешки и беше пробит на нула, което сложи край на втората част. Това беше първият гейм от началото на двубоя, в който световният № 5 стигна до точка за пробив. Димитров започна малко колебливо решителния трети сет и трябваше да измъква гейм от 0:30, за да изравни при 2:2. Това обаче вдъхна самочувствие на българина, който отново си върна агресивността и започна да натиска съперника много по-мощно. Той имаше две поредни възможности за пробив при 40:15 в петия гейм, но го пропусна. По-добрата му игра обаче беше възнаградена в следващото подаване на Тийм. Българинът отново поведе с 40:15 и този път реализира пробив с изключително воле.

Дебютантът в Лондон затвърди предимството си за 5:3, а при 5:4 получи шанс да сервира за победата. В този момент нервите взеха връх и при двамата. Българинът допусна пробив за 5:5, но още в следващия гейм Тийм му направи истински подарък, след като сътвори две поредни двойни грешки. Този път Димитров се възползва от възможността да сервира за спечелването на двубоя и излезе победител в драматичната битка.

В крайна сметка Димитров завърши мача с три пробива от осем възможности, докато Тийм реализира всяка една от двете, които получи. Българският тенисист приключи с повече печеливши удари - 24 срещу 22, но и повече непредизвикани грешки - 44 срещу 39. Aвстриецът имаше предимство при асовете - 8 срещу 5. Той направи и шест двойни грешки срещу пет за съперника. Българинът имаше сериозна подкрепа от феновете в зала „О2 арена" в Лондон, а трибагребниците преобладаваха по трибуните.