Ще има глобени заради липса на лекарства. Това стана ясно след първото заседание на Специализирания съвет за контрол над снабдяването с медикаменти. Съветът беше създаден от служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев. Той ще заседава поне веднъж седмично, а целта е да не се стига до недостиг на важни за пациентите лекарства. От Министерството на здравеопазването потвърдиха, че към този момент все още има десетина лекарства, които липсват от търговската мрежа, а точният списък ще бъде обявен на 7 ноември.

От здравното министерство влязоха на

проверки в складовете за лекарства

и в аптекарската мрежа, като стана ясно, че има нарушения, за които ще има санкции. 60% от опаковките на лекарствени продукти по лекарско предписание не се верифицират и отписват от системата, има и недостиг на десет медикамента на пазара. Заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов заяви, че са взети конкретни решения за справяне с недостига на лекарства. Той съобщи, че

има недостиг на медикаменти на пазара

десетина. След направения анализ в МЗ е обсъден проблемът с недостига на медикаменти и начините, по които да се избегне бъдеща такава липса, като се анализира рискът.

Заместник-министърът на здравеопазването съобщи и че ще бъдат извършени масови проверки. По цялата верига – и в аптечната мрежа, и при търговците на едро, за да се види има ли нарушения. От първите проверки са намерени нарушения, каза той, но не обясни от какво естество са те. Деян Денев, изпълнителен директор на ARPharM, заяви, че в резултат на срещата ще бъдат направени конкретни предложения от организациите, които участват в рамките на Специализирания съвет. По думите му в България в момента само около 40% от опаковките, които се отпускат на пациент, се отписват от системата. Ако се осигури 100% спазване на българското законодателство опаковките, които са предписани на пациент и отписани от системата, никога повече няма да могат да бъдат изнасяни от Европейския съюз. Той подчерта, че има случаи, когато се твърди, че опаковката е отпусната на пациента, а всъщност е изнесена.