Тази година горските пожари в Канада са опожарили повече от 10 милиона хектара - рекордна цифра, която ще продължи да нараства през следващите седмици, сочат правителствени данни, предаде АФП.

Предишният рекорд е бил през 1989 г., когато за цяла година са изгорели 7,3 млн. хектара, сочат националните данни на Канадския междуведомствен център за горски пожари (CIFFC).

От януари насам са възникнали общо 4088 пожара, включително много пламъци, които са изпепелили стотици хиляди хектари. Наред с това повече от 150 000 души са били разселени.

Предвид мащаба и множеството пожари, властите трябваше да оставят повечето от тях да изгорят.

По-голямата част от пожарите са възникнали в горите, далеч от населените места, но въпреки това те имат сериозни последици за околната среда.

"Тази година имаме данни, които са по-лоши от най-песимистичните ни сценарии", казва Ян Буланже, изследовател в канадското министерство на природните ресурси.

"Това, което е напълно безумно, е, че от началото на май не е имало никаква почивка", каза той.

В страната е имало 906 активни пожара, включително 570, които се смятат за извън контрол, като нито една провинция не е пощадена.

През последните месеци бедственото положение се промени в цялата страна: През май, в началото на сезона на горските пожари, в центъра на вниманието беше Алберта в западната част на страната, където пламъците бяха безпрецедентни.

Няколко седмици по-късно Нова Скотия, атлантическа провинция с мек климат, пое щафетата, последвана от Квебек, където огромни пожари създадоха облаци дим, които покриха дори части от Съединените щати.

От началото на юли ситуацията в Британска Колумбия придоби драматичен обрат, като само за три дни миналата седмица възникнаха повече от 250 пожара, предизвикани предимно от мълнии.

Голяма част от Канада страда от тежка суша, като месеците на валежи са под средните стойности и температурите са високи.

Страната се затопля по-бързо от останалата част на планетата поради географското си положение и се сблъсква с екстремни метеорологични явления, чиято интензивност и честота са се увеличили поради изменението на климата, твърдят учените.