Докато Висшият съдебен съвет в България освобождаваше главният прокурор Иван Гешев, във Флорида Доналд Тръмп посрещаше втория си арест и първи федерални обвинения за бивш президент. Паралелът между двата случая е важен пример за България, която от години не може да реформира правораздавателната си система, така че да носи повече справедливост и равно прилагане на закона.
За втори път Доналд Тръмп беше арестуван и му бяха повдигнати криминални обвинения. Този път за федерални престъпления, свързани със задържане и укриване от властите на секретни документи, свързани с националната сигурност на страната.
В Манхатън делото е фокусирано върху предполагаемо фалшифициране на бизнес документ в опит да се извърши федерално престъпление при плащането на пари за мълчание на бивша порно звезда и бивш плеймейт модел.
Общото между двата случая е, че в основата на обвиненията и най-силните доказателства срещу бившия президент идват от негови адвокати. В Манхатън свидетелските показания на бившия личен адвокат на Тръмп Майкъл Коен, а в Маями – от сегашен адвокат Ейвън Коркоран.
Когато властите искат от Тръмп да върне секретни документи, за които предполагат, че са у него, Коркоран трябва да претърси всички кашони, за да открие класифицираните файлове и да ги предаде. Разговорите с Тръмп и неговите действия в този момент явно будят у адвоката подозрения и той описва всичко в аудио бележки, които после пише и в компютъра си. Коркоран осъзнава, че се случва нещо нередно и че вероятно клиентът му се опитва да го въвлече в извършването на престъпление. Доводите изглежда са достатъчно силни, за да убедят федерален съдия да разреши разсичането на свещеното правило за конфиденциалност между клиент и адвокат. Така бележките и показанията на Коркоран стават основна част от обвинителния акт. Заедно с аудио запис, направен от близък на Тръмп докато той му показва документ, свързан с плановете на САЩ за контра атака срещу Иран. От записа става ясно, че Тръмп знае, че този документ е класифициран и че не го е разсекретил преди да напусне Белия дом (каквато е публичната му защита).
Тръмп е разследван и в Джорджия за опит да окаже влияние върху изборите. В телефонен запис той кара секретаря на щата, също републиканец, да му намери 11 700 гласа и да преодолее преднината на Джо Байдън през 2020 г. Секретарят записва разговора и той става публичен. Дава началото на поредното разследване срещу Тръмп.
Общото между тези казуси е, че хора, близки до бившия президент поставят закона и страната си над личната лоялност към един човек. Разбира се, правосъдната система на САЩ чрез своите checks and balances им дава повече опции и защита от тази в България. Но те можеха да постъпят другояче.
Правосъдието започва всъщност с всеки един от нас – от даването на 20 лева на полицая на пътя през продаването на гласа на поредните избори до това да не си мълчим когато видим нещо нередно. И за кого гласуваме.
От десетките записи, снимки и скандали, които излязоха наяве последните няколко години в България реален резултат няма. Няма обвинителни актове, камо ли присъди. Те се използват за компроматна вода, опраскване на един или друг противник, но никога за правосъдие.
Отстраняването на Гешев е важна първа стъпка към промяната. Но е само символична. Активността му през последните дни по разследвания, сложени на трупчета от много време е само номер. Опит за шантаж. Размахването на папки от София до Брюксел и обратно може само да стресне Борисов, но няма да доведе до възмездие. Така е устроена България. Но има шанс за промяна. Ще е трудно, цената ще е висока, вероятно минали провинения ще бъдат опростени, имиджи препрани. Но ако резултатът е това да не може да се случва в бъдеще (или поне не така лесно и широко разпространено), може би е ОК. Може би това ще създаде ред и общество, в което да се появят хора като адвокатите на Тръмп, които ще поставят правилата и закона над личната лоялност и облагодетелстване. А може и да не стане пак нищо. Но сме длъжни да опитаме.
Ясен
[email protected]