В строителството е потъвал огромен държавен паричен ресурс и той не е ползван по предназначение.  Не е изключено в следващите дни да има „реализации в различни направления”. Това заяви в интервю за NOVA главният секретар на МВР Петър Тодоров.

 „Непрекъснато работим и в сферата на строителството. Има преписки и сигнали, които активно проверяваме. Събираме необходимата информация за извършени злоупотреби в строителни обекти”, заяви още той.

Тодоров уточни за строителството на магистрала "Хемус": 

„По случая вече има образувани две досъдебни производства, като само по едното са привлечени девет лица. Т.е. вече се касае не само за социално слабото лице или това, което физически е взело парите, а за хора в йерархията на тази група, които са установени. Разследването е в Софийската градска прокуратура. Другото производство е за пране на пари и също е в напреднала фаза. Предстоят повдигане на обвинения и по него. Не искам да изпадам в подробности, защото натоварването в посока Дубай ще се увеличи още повече. Честа практика е лица със значителни материални възможности да потеглят в тази посока. За да не се засилват тези тенденции, няма да разкривам подробности”, каза главният секретар на МВР.

Той допълни, че

органите на реда разполагат с информация за злоупотреби със средства за строителство на язовири, пътища, жп инфраструктура

„Има хора с икономически възможности, които стоят в основата на тези фирми”, допълни гл. ком. Тодоров.

Той уточни още, че задържането на бизнесмена Велико Желев в началото на седмицата е било по сигнал на негов бивш служител. Разследването е за нанесена на мъжа лека телесна повреда и принуда.

„Материалите, които са събрани по досъдебното производство, няма да ги коментирам. Към този момент нямам информация Желев да е подавал жалби срещу неговия ексслужител”, каза още главният секретар на МВР.

Петър Тодоров коментира и организацията на предстоящите избори.

„Очакванията ни са, че връщането на хартиената бюлетина ще даде допълнителни възможности на занимаващите се с изборни манипулации да се възползват от това. Ето защо ние сме подготвени. Хвърляме усилия и сме създали организация за борба с купения вот – имаме имейл и открита телефонна линия”, подчерта гл. ком. Тодоров.

Той каза, че към момента

силовото ведомство е получило над 180 сигнала за изборни престъпления

които се проверяват. Вече има и образувани досъдебни производства. Има и задържани, а наблюдаваният контингент се занимава и с други видове престъпна дейност.

„Статистика за партиите, които се занимават с купуване на гласове, ще бъде изготвена след вота на 2 април”, увери гл. ком. Тодоров.

В битката с престъпленията, свързани с изборите, вероятно ще влязат и униформени, които сега са заети с охраната на границата ни. „Те обаче ще бъдат заместени от служители на Министерството на отбраната и нашето внимание към мигрантската дейност в никакъв случай няма да бъде отслабено”, подчерта главният секретар на МВР.

Той каза, че дейността на организираната престъпна група, свързана със случая „Локорско”, е установена и изцяло документирана. Оцелелите в камиона, в който смъртта си намериха 18 мигранти, разказали, че са преминали границата ни през дупка в оградата, със стълби.