315 души дадоха своя глас в две секции в Ню Йорк. 18 от тях бяха срещу онлайн гласуването. Хората дойдоха в дъжда, надявайки се, че това ще им е за последно. "Гласувах, за да имам опцията следващия път, когато трябва да гласувам, да не идвам в 7 часа сутринта", казва Борис Павлов, който живее в САЩ от 2 години.
Владимир Станишев, който е от 24 години тук, си обяснява ниската избирателна активност със забързаното всекидневие в Америка. "Хората имат грижи. Имат една неделя. Ако могат да гласуват електронно, според мен ще се повиши участието в гласуването."
Дошлите да гласуват имаха категоричен отговор на въпроса дали имигрантите трябва да гласуват - въпрос, който винаги е тема на горещи дебати преди избори.
"Всички сме българи и всички сме равни", казва Александра Стоянова, която от 4 години живее в САЩ.
"Ако нещо се промени, ще се върна следващата година, обаче няма изглед за такова нещо", твърди Сашка Якимова, която е прекарала последните 15 години тук.
С две години повече от нея в Америка е Станимир Костов: "Бих казал на тези, които се съмняват в заинтересоваността на хората в чужбина, да се поинтересуват каква част от капиталите, които влизат в България, идват от българи, които живеят зад граница."
А тези капитали са около един милиард лева според икономисти. Имигрантите са най-големият частен инвеститор в България години наред.
Денят на референдума в Ню Йорк мина без проблеми, но не без съмнения.
Хора нямаха достатъчно информация и упрекнаха правителството. "Създава се впечатлението, че партиите почти нарочно не доставят достатъчно информация на избирателите за референдума", казва Станимир Костов.
Главният аргумент срещу електронното гласуване е, че предпоставя много възмжности за манипулации.
Не срещнахме човек, който да е съгласен с тази теза или поне да смята, че това е достатъчно, за да не се разреши на хората да гласуват дистанционно.
"До момента виждаме, че има доста измами. Не искам да споменавам. Вие добре знаете хората с автобусите. Така че... аз няма от какво да се притеснявам", обяснява Росен Вълчев.
"Хората, които не искат дистанционно гласуване, са тези, които са окупирали властта в България и които ни пият кръвта вече 25 години", казва Сашка Якимова.
Мирослав Георгиев, който живее в САЩ от 7 години, смята, че измамите са възможни и сега. "Това може да бъде софтуерен проблем по същия начин, по който някой може да отиде и да смени бюлетините в тази урна."
Мирослав дори има идея как електронното гласуване да бъде най-полезно - трябва българите в чужбина да могат гласуват по същото време като сънародниците си в родината независимо от часовата разлика. "В момента, в който избирателите отиват до най-близката секция, вече по българската национална телевизия тече пресконференция на победителите в изборите, което е обезкуражаващо."