Германия е доставила нов транш бойна техника на Украйна, който включва средства за противовъздушна отбрана, дронове и помощни машини. Това става ясно от актуализиран списък на помощта в областта на сигурността, публикуван на уебсайта на федералното правителство, предаде Укринформ.

Според списъка Германия е дарила още една пускова установка от системата за ПВО "ИРИС-Т СЛС", 14 000 броя 55-милиметрови снаряда, 10 безпилотни надводни апарата, 26 разузнавателни дрона, шест багера и евакуационна машина "Бергепанцер 2". Пакетът включва още материали за обезвреждане на боеприпаси, 55 000 комплекта за първа помощ, стрелкови оръжия и други.

Укринформ отбелязва, че Германия остава най-големият доставчик от Европа на помощ в областта на сигурността за Украйна. Германското правителство увери днес, че остава "напълно ангажирано" във военната си подкрепа за Украйна въпреки намерението си да намали бюджетните разходи за Киев през 2025 г., което трябва да бъде компенсирано от очакваните приходи от замразени руски активи, предаде АФП.

"Германия остава напълно ангажирана... Подкрепата за Украйна ще продължи колкото дълго е необходимо и никой, най-малко руският президент, няма причина да смята, че ще я отслабим", каза на пресконференция говорителят на правителството Волфганг Бюхнер. 

"Статиите, в които се твърди, че намаляваме помощта, са просто неточни", добави той, "Германия остава най-големият поддръжник на Украйна в Европа, далеч пред останалите, заради седемте милиарда и половина помощ, одобрени тази година, но и за следващата година", каза говорителят на правителството.

Германското правителство, което опитва да постигне бюджетни икономии на фона на спор между партиите от управляващата коалиция, реши да намали догодина наполовина сумата, която отпуска като двустранна военна помощ за Украйна. Берлин разчита да компенсира Украйна, като й бъде отпуснат заем в размер на 50 милиарда долара, гарантиран от бъдещите лихви от замразените руски активи. За този нов финансов инструмент се споразумяха страните от Г-7 по време на срещата на върха през юни в Италия.

Руските войски, които са по-многочислени, продължават през последните дни да настъпват по фронта в Източна Украйна въпреки украинската офанзива в Курска област в Русия. Преговорите между двете страни са напълно блокирани от пролетта на 2022 г., като Москва продължава да изисква Украйна да приеме анексирането на част от територията й.