сн. Wikipedia

В България е традиция всеки нов просветен министър да обръща с главата надолу образователната система. Така беше и при комунизма, с тази разлика, че там министрите се сменяха веднъж на 10-15 години. Още по-страшно е в ерата на демокрацията, когато шефовете на образователното ведомство се подменят доста често. А с тях и новите учебни програми. Екипът на министър Сергей Игнатов обаче скри в малкия си джоб всички досегашни предшественици. Тези дни той лансира новата образователна програма, която предвижда българските училища вече да произвеждат вундеркиндчета. На първо време Питагоровата теорема се прехвърля с цели три години назад и ще се изучава вече в шести, а не в девети клас, както досега. Тази революционна идея оповести зам.-министърът на образованието, младежта и науката Милена Дамянова. Тя се мотивира, че в другите цивилизовани държави теоремата не се учи в девети клас и българските ученици се затруднявали със задачите с нея, когато участвали в международни изследвания. „В шести клас Питагоровата теорема ще се използва като илюстрация на действия със степени, без доказателства и единствено като умение за работа с формули", обясни мъдрите си хрумвания Дамянова.

Питагоровата теорема е една от най-важните

в Евклидовата геометрия, изразяваща връзката между дължините на страните на правоъгълен триъгълник. Тя обаче е само брънка от цяла плеяда промени в учебните програми, които ще влязат в сила в България с новия закон за предучилищното и училищното образование. Той все още не е приет, а е на ниво обсъждане в парламентарните комисии. Но вече предизвика сериозни брожения в българското общество. До такава степен, че това стресна самият министър Игнатов, който обяви, че никакви промени не могат да влязат в сила, преди да ги е подписал. В типичния стил на чиновник от ГЕРБ, който не обича чужди мнения, г-н Игнатов заяви: „Експертите първо трябва да ме убедят, че тези промени са наложителни, и тогава ще ги подпиша", наместо да поиска публично обсъждане в цялото общество.

Екипът на Игнатов е подготвил още повече математика за децата от първи и втори клас. Първолаците вече ще трябва да събират и изваждат числата 10, 20, 30 до 100, което досега се учеше в горния клас. Затова пък второкласниците ще бъдат задължавани да знаят таблицата за умножение и деление. В часовете по математика от първи до четвърти клас се предвижда геометрия и аритметика да се учат заедно, което съвсем ще обърка подрастващите. Те ще трябва да ползват таблици с диаграми и схеми. Експертите се мотивират, че след като деца на тази възраст свободно боравят с компютри,

няма да е никакъв проблем да се справят и с диаграмите

От пети до седми клас новите учебни програми по математика предвиждат отпадане на "изучаването на параметричните уравнения и неравенства в цялостния курс на обучение по предмета в задължителната подготовка, както и темата за свойствата на трапеца", обяснява зам.-министър Дамянова. Защо - не става ясно. Затова пък всички часове за нови знания и умения по информационни технологии от пети до седми клас трябва да са в компютърните кабинети в училищата, „за да могат учениците практически да усвояват новите елементи на учебното съдържание", твърди зам.-министърката. Акцент в новите програми по информатика ще е безопасното използване на информацията в интернет от учениците. Според зам.-министъра „обучението по информатика в прогимназиалния етап предвижда съчетаване на усвояването на технологичните знания за хардуера и софтуера, с принципите на обработка на информацията". Учениците от пети до седми клас трябва да могат да развиват творческия си потенциал при работа с компютърна графика и с изготвянето на проекти. Отдаден е и

специален акцент на зачитането на авторските права

и на личната неприкосновеност в интернет.

За разлика от всичко изброено до тук, на политиците не им се налага да чакат комисии и министерски подпис, за да се настанят в учебните програми. В актуализираните учебници по „История и цивилизация" за 11-и клас, по които ще се учи тази учебна година, се споменават имената на действащия министър-председател Бойко Борисов, на българските евродепутати, на президентите - Георги Първанов и Росен Плевнелиев, призна министър Игнатов. Той се оправда, че и при Тройната коалиция било така. „През 2007 г. децата в шести клас са чели за предишното правителство и не намирам нищо лошо в това, защото те трябва да бъдат информирани", каза министърът.

От ведомството му уточняват, че когато и ако Игнатов подпише промените, те ще бъдат заложени в учебниците чак за учебната 2014-2015 г. Макар и малка, все пак има вероятност тогава на власт да не е ГЕРБ. Което предполага, че е възможно да има и нов министър на образованието. С нови хрумвания за последващи промени в системата. Дори обаче ГЕРБ да спечели следващите парламентарни избори, никак не е сигурно оставането на поста на министър Игнатов. Което означава пак същото - нов просветен шеф и нов образователен хаос - традиционното състояние, в което се намират училищата в България в последните 20 години. Що за продукт излиза от там, може да види всеки - достатъчно е да разговаря с ученици или да проследи начина им на мислене в интернет форумите.

Борислав Михайлов [email protected]