сн. архив BG VOICE

Политическата криза в България действително взе една жертва, но това не е ГЕРБ. Оттеглянето на правителството на Бойко Борисов, направено уж под натиска на улицата, се оказва един от най-печелившите му ходове.

А най-губещ от кризата е още непроходилата партия на Меглена Кунева. Поне така се разбира от последните социологически проучвания, огласени тези дни. ГЕРБ води пред БСП, и то със солидна преднина, а Кунева няма почти никакви шансове вече да вкара депутати.

Първи за това съобщи вестник "Преса", който забърка в политическа интрига дори US правителството. Изданието написа, че ГЕРБ би получилa 30% от гласовете, а Социалистическата партия - едва 16%. Проучването било осъществено от US фондация "със знанието на американското посолство в София". Дали посолството изобщо си има понятие от подобна анкета и остава ли им време на дипломатите да се занимават с такива интриги, вестникът не уточни. Данните обаче постигнаха целта си - в България се разрази истински скандал.

Агенциите, близки до БСП, веднага скочиха срещу съобщените проценти и обявиха, че зад тях не стоят никакви американци. Нарочена бе фирмата МБМД, оглавявана от Мира Радева. Самата тя първоначално си призна, че данните са излезли от нейната агенция. Няколко дни по-късно, когато скандалът прерасна в истерия, обаче оттегли думите си. Дори обвини в. "Преса" в непрофесионализъм, защото публикувал данни, без да я попита.

В същото време и други агенции започнаха, отначало плахо, а после и все по-уверено да предричат победа на изборите за ГЕРБ. Дори шефовете на българската "Галъп" Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, които традиционно гравитират около БСП, признаха, че "ситуацията е динамична". Което, преведено на нормален език, означава, че партията на Борисов отново е във възход.

За сметка на това г-жа Кунева вече почти няма шансове да вкара депутати в новия парламент. Замислено като поредния спасител на България, нейното "Движение на гражданите" би получило едва 3,9% от гласовете, показват проучванията. Освен че по никакъв начин не я асоциираха с протестната вълна от последните месеци, избирателите се отдръпват от Кунева и заради скандалите, разтресли партията й. Около 1,800 симпатизанти на г-жа Кунева от Пловдив и областта оттеглиха доверието си от нея и обвиниха организацията й в "поредната политическата лъжа".

Дори областният координатор на движението в Пловдив Дани Каназирева заяви, че вече не вярва в политическия проект на Кунева. Причината е типично балканска. При учредяването на партията било обещано листите да се подредят на регионален принцип и в тях да влязат местни хора, познати на населението. Случило се точно обратното.

Миналата седмица из страната били разпратени листи, написани в София от Кунева и сие, в които присъствали "чиновници от времето на тройната коалиция и Сакскобургготски", обясни г-жа Каназирева.

Самата тя още преди два месеца обявила, че не иска да е депутат, но очаквала сред кандидатите да има достойни българи, а не същият политически елит, който съсипа страната. За водач на листата в Пловдив например Кунева спуснала някой си Димитър Танев от Банкя. И в останалата част на страната структурите на движението се разбунтуваха срещу парашутисти.

Но Кунева невъзмутимо отсече: "Нямам никакви колебания, че благодарение на екипа, който имам, ще направим успешно правителство и аз мога да бъда начело на това правителство. Никъде няма напускане на структури на партията."

Меглена Кунева може и да прави правителство на ума си, без да се притеснява, но лидерът на БСП Сергей Станишев очевидно сериозно се е стреснал от предизборните нагласи на българите. Вероятно това е причината да хвърли първия компромат за предизборната кампания. "Политици и бизнесмени са били подслушвани редовно от 2009 г. насам", заяви г-н Станишев.

Това ставало, като някаква кола с антена обикаляла из софийските квартали и слухтяла. Той обвини бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, че разпоредил акцията още през 2009 година. Много политици и общественици се вързаха на думите Станишеви и обявиха, че действително имали едно усещане, че ги слушат.

Получил необходимата доза обществена подкрепа, Станишев накрая  занесе съответните данни в прокуратурата. Тя пък тутакси се задвижи и образува проверка. Цветанов обяви, че ще излезе от политиката, ако всичко се окаже вярно.

Така или иначе обвинението взе думите Станишеви твърде присърце, макар въпросните данни да се оказаха някаква анонимка, която БСП лидерът получил в служебната си поща. Той призна, че да - анонимка е, но пък информацията му изглеждала съвсем правдоподобна.

В същото време прокуратурата и до днес отказва да образува дело по данните, изнесени пак като анонимка, в агенция ПИК - че Борисов и Цветанов са притискали собствениците на вестниците "24 часа" и "Труд" с изфабрикувани прокурорски обвинения, за да им продадат двете газети.

И докато медиите са задръстени в последната седмица с всички тези скандали, един мушморок тихомълком се опита да се промъкне на терлици в политиката и да се цани дори за депутат. Октай Енимехмедов, който насочи пистолет срещу лидера на ДПС Ахмед Доган, започна да събира подписи за издигането на кандидатурата си.

Тъй като самият той търка наровете в ареста, парафите ги събира брат му, докато танцува в „Шоуто на Слави". "Скъпи приятели, всички, които искат да подкрепят издигането на кандидатурата за народен представител като независим кандидат на Октай Енимехмедов, моля да изразят подкрепата си в организираната подписка!!!

По-късно ще обявим местата, на които ще бъдат организирано събирането на подписи", написа във Facebook брат Метин. А по-нататък публикува и цитат на Октай: "Имам в себе си голям потенциал от енергия и знам, че има още какво да дам от себе си за бъдещето на Родината си. Най-важното в случая е, че едно младо поколение се събуди и в момента поставя основите на едно по-добро бъдеще за България." bTV съобщи, че идеята Октай Енимехмедов да бъде издигнат за народен представител е на негови съседи в бургаския квартал "Славейков".