15% от българите припознават Сергей Станишев като лидер на протестите срещу ГЕРБ
ГЕРБ категорично иска да управлява отново, обясни бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. По нейните думи партията ще може да използва научените уроци и да изготви програма за икономическо развитие и успех. „Да, искаме да управляваме отново. Ще изработим добра програма, фокусирана върху икономическото развитие, което не е за сметка на фискалната дисциплина", добави г-жа Павлова, уточнявайки, че самата тя за първи път в следващите месеци ще участва в политическа кампания и избори. Павлова призна, че досегашното правителство се е улисало в асфалт и не е обърнало достатъчно внимание на откриването на работните места и борбата с безработицата и ниските доходи. Същевременно обаче последните социологически проучвания не предвиждат самостоятелно управление на ГЕРБ. Според "Галъп" предсрочните избори на 12 май ще бъдат изключително оспорвани. ГЕРБ води с около 1% спрямо БСП. В сравнение с дните отпреди протестите и двете партии губят по около 2%. Значителен ръст бележи "Атака". Партията на Меглена Кунева остава на границата за влизане в парламента. Социолозите коментират, че обществените нагласи са противоречиви. Оценката за управлението на ГЕРБ е негативна, но избирателите са гневни и на бившите управляващи - и леви, и десни. Действията на президента за овладяване на кризата се подкрепят от повече от половината българи, сочат още данните.
Междувременно ЦИК официално започна подготовката за изборите. Партиите трябва да са се регистрирали за изборите до 27 март, а коалициите - не по-късно от 1 април. В тези срокове трябва да депозират и вноската за участие от 10,000 лева и да съберат нужните по закон 7,000 подписа за регистрация. ГЕРБ първи внесоха документите си, а Иван Костов пък декларира, че изискванията на ЦИС не са проблем за партията му. „За ДСБ не е трудност, защото ние сме готови за различните варианти", каза той. "Галъп" обаче предвижда голям проблем пред ДСБ за влизане с парламента. Партията дори не е на прага на 4-те процента, а много под тях.
Почти всички изследвания не дават никакви шансове за бъдещия парламент и на партията на Яне Янев РЗС. Самият той обаче не показва с нищо да е притеснен. В последните си изяви г-н Янев обяви, че ГЕРБ не само ще състави правителство, но и ще управлява самостоятелно, без да се налага да се коалира с други партии. "ГЕРБ отново ще бъде първа политическа сила, но РЗС е единственият гарант, че ще има дясно консервативно правителство. РЗС ще има между 20-25 народни представители, запомнете го. РЗС ще е четвърта политическа сила", каза Янев.
Изследване на агенция "Естат" пък показва какви са нагласите на българите в очакванията им за бъдещото управление на страната. 38% от анкетираните смятат, че ГЕРБ ще продължи да управлява, независимо дали самостоятелно или в коалиция. Други 38 на сто пък са на мнение, че властта ще бъде поета от друга политическа сила. На въпрос дали партията на Бойко Борисов трябва да остане в управлението, с "да" отговарят 44%, а с "не" - 40.3 на сто. 54.4 процента от запитаните не желаят БСП да участва в следващия кабинет и само 28.6 на сто са "за".
"Симпатиите към ГЕРБ надвишават значително очакванията. Очевидно оставката все пак успява да спаси нещо от подкрепата за Борисов, макар и с цената на това да не може да се състави правителство от следващия парламент", коментира данните управителят на "Естат" Иво Желев. Според него сегашната ситуация се характеризира със стагнация и апатия заради липсата на алтернатива и на нови политически играчи.
Подобни изненадващи данни за високата подкрепа към довчерашните управляващи регистрираха и други социологически агенции. Както и ръст в доверието към националистически формации.
43 на сто от българите смятат, че в следващото управление трябва да влязат нови политически формации срещу 32.8 на сто, които не виждат подобна необходимост, сочат данните на "Естат". Помолени да изброят кои да са тези нови партии, най-много - 15.2 процента от анкетираните, отговарят: "България на гражданите" на Меглена Кунева, 3.6% посочват партия Национален фронт за спасение на България, чийто лидер е собственикът на телевизия СКАТ Валери Симеонов. 3.5 на сто дават отговор "нова партия без познатите политици", а 2.2% назовават "Атака".
Най-много хора - 15%, разпознават Сергей Станишев като символ на протеста срещу сегашната власт, следван от Волен Сидеров (6%) и Иван Костов (1.9%). Парадоксално цели 2% от анкетираните припознават Бойко Борисов като символ на протеста срещу собствената му власт. Меглена Кунева е разпозната като лице на протеста от 0.2%. 36 на сто отговарят, че няма такъв, а 32 процента не могат да преценят.