And the Oscar goes to...Това са думите, които всеки в Холивуд иска да чуе поне веднъж. Но откъде идват „Оскарите"? Златните статуетки се правят на почти 3 хиляди километра разстояние от Долби тиътър - във ветровито Чикаго.

Мечтаната награда започва като парче от специалния метал британиум. Разтопената сплав се налива в специална отливка, която се пази в сейф при изключителни мерки за сигурност. Готовата отливка е началото на „Оскара". Тя ще премине през няколко фази на шлифоване и обливане със скъпоценни метали, преди да я видим в крайния й вид.

„Оскарът трябва да бъде абсолютно перфектен - без петънце и полиран до съвършенство", казва вицепрезидентът на „Ар Ес Оуенс" Марк Ейвинсън. Чикагската компания е тази, която от 1982 г. произвежда златните статуетки. И макар че наскоро беше купена от голяма канадска фирма, Ейвинсън гарантира, че „Оскарите" винаги ще се правят в Америка.

След перфектното шлифоване и полиране следва покриването на статуетката със скъпоценното си покритие. Точно като в приказката - първо идва сребърната вода, а после златната, в която се потапя готовата статуетка, за да придобие неповторимия си блясък. Става дума за 24-каратово злато. Никой не казва колко точно струва един „Оскар", но за притежателите му той е безценен.

Как обаче се появяват имената на победителите, след като са запечатани в плик до момента на тяхното обявяване?

„Академията ни дава списък с всички номинирани и ние правим табелка за всеки един", обяснява Марк Ейвинсън. „В момента те са вече в Лос Анджелис и след церемонията ги слагаме на „Оскара" на победителя, а останалите се унищожават."

Статуетките се правят цяла година предварително, защото през 2000-та

 

пратката за Холивуд изчезва

 

въпреки драконовите мерки за сигурност. „Никой не знае как точно са изчезнали", казва Ейвинсън. Малко преди церемонията статуетките са открити, но не и преди компанията в Чикаго да работи на пълни обороти, за да направи втори комплект.

Оттогава гардове пазят денонощно кутията с „Оскарите" и до последно не е ясно с кой полет ще бъдат пренесени до Холивуд, преди да попаднат в ръцете на победителите. А статуетката е доста тежка - тежи цели 4 килограма. Тежест, която в Холивуд никой не приема леко - нито в буквалния, нито в преносния смисъл.