Премиерът на Норвегия заяви, че страната, която се превърна в най-големия доставчик на природен газ в Европа, е приела военна помощ от Франция, Германия и Великобритания, за да осигури сигурността на своя петролен и газов сектор.
"Водим разговори с нашите съюзници за увеличаване на военното присъствие в норвежкия сектор и сме приели германска, френска и британска помощ", заяви на пресконференция норвежкият министър-председател Йонас Гар Стор, след предполагаемия саботаж на газопровода "Северен поток" в Балтийско море.
Коментарите му дойдоха няколко дни след като бяха открити четири теча в газопроводите "Северен поток" в Балтийско море, по които се доставя руски газ за Европа. Течовете са причинени от подводни експлозии чрез използването на стотици килограми експлозиви, и изглеждат като умишлено действие, се казва в датско-шведски доклад от днес.
"Разбирам, че хората се притесняват от последиците, които може да има ситуацията в Балтийско море, и че нещо подобно може да се случи и с петролните инсталации", каза Стор, "Нямаме индикации, че има някакви преки заплахи за норвежкия петролен сектор."
След експлозиите и течовете по "Северен поток" Норвегия заяви, че ще засили сигурността около петролните си инсталации на фона на твърденията за саботаж.
"Правителството реши да въведе мерки за повишаване на сигурността на инфраструктурните обекти, наземните терминали и платформите в норвежкия континентален шелф", заяви норвежкият министър на енергетиката Терье Аасланд в изявление във вторник.
След войната в Украйна Норвегия се превърна в основен доставчик на газ за Европа, заемайки мястото на Русия. Скандинавската страна разполага с огромна мрежа от газопроводи, простираща се на почти 9000 км, свързващи я с континента, които според експерти са изложени на риск от саботаж.
Стор заяви, че два кораба на норвежката брегова охрана са били пренасочени да патрулират в близост до петролните платформи и че районът се наблюдава и от морски патрулен самолет.
Днес норвежкият министър-председател се срещна с няколко европейски лидери и с ръководителя на НАТО, а в събота се очаква да посети петролната платформа "Слейпнир" в Северно море.
Норвегия, както и Великобритания, Франция и Германия, са членове на военния алианс на НАТО.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.