Фондовите пазари се сринаха в понеделник заради страховете, че американската икономика, която е най-голямата в света, може да навлезе в рецесия през следващата година.
Най-тежкият удар бе понесен от борсите в Азия и особено токийската фондова борса, която отбеляза рекорден за последните 37 години еднодневен срив с 12.4%
Разпродажбите бяха толкова панически, че на няколко пъти търговията трябваше да бъде спирана, предава Ройтерс
След срива в Азия фючърсите на Nasdaq потънаха с 4,7%, а фючърсите на S&P 500 спаднаха с 12,4%. Ударът бе по-малък върху европейските борси, където водещите индекси STOXX и FTSE спаднаха съответно с 2,7% и 2.4%.
Широкият индекс на MSCI, който отразява азиатско-тихоокеански акции извън Япония, загуби 4,2%.
Доходността на японските 10-годишни облигации падна рязко със 17 базисни пункта до най-ниското ниво от април насам при 0,785%, след като пазарите радикално преразгледаха перспективата за ново повишение на основната лихва от Bank of Japan.
Очакванията на пазарите са Федералният резерв на САЩ да реагира с бързо намаляване на основната лихва, която е на рекордно високи нива. През последните три години Фед увеличи базовата лихва в опит да охлади прегряващата американска икономика и високата инфлация. Очакванията сега са за намаляване на лихвата, за да се избегне навлизането в рецесия.
Инвеститорите вече залагат, че Федералният резерв на САЩ не само ще намали лихвите през септември, но ще ги намали с цели 50 базисни пункта, което е половин процент. Има залагания, че до края на 2025 година базовата лихва да спадне до 3,0% от 5.5% сега.
"Сега Федералният резерв изглежда, че върви след събитията. Очакваме намаление с 50 базисни пункта на заседанието през септември, последвано от друго намаление с 50 базисни пункта през ноември“, каза икономистът Майкъл Фероли, цитиран от Ройтерс.
„Има увеличение на шансовете за 12-месечна рецесия с 10 процентни пункта до 25%“, се казва в доклад на Goldman Sachs.
Според доклада на банката рисковете от рецесия са ограничени до това с колко Федералния резерв ще намали лихвите. Сега Goldman очаква намаления с четвърт пункт през септември, ноември и декември.
„Предпоставката на нашата прогноза е, че растежът на работните места ще се възстанови през август и Федералният резерв ще прецени, че съкращенията от 25 базисни пункта са достатъчен отговор на всички рискове от спад“, се казва доклада.
„Ако грешим и докладът за заетостта през август е толкова слаб, колкото и този през юли, тогава вероятно ще има намаление с 50 базисни пункта през септември.“
Анализаторите от JPMorgan смятат, че рискът от рецесия в САЩ е около 50%.
Разклащането на глобалните пазари беше провокирано от данните за нивото на безработица в САЩ, което се е повишило през юли до 4.3%. Това е най-високото ниво от три години на фона на забавяне на наемането на нови служители и засилващи се страхове, че пазарът на труда се влошава.
Това накара анализаторите на Уолстрийт да прогнозират, че има риск икономиката на САЩ да изпадне в рецесия.
При отварянето на борсите в Азия в понеделник инвеститорите се втурнаха към активи, които се смята за убежища при криза - японската йена и швейцарският франк скочиха. Държавните облигации също бяха търсени стока.
Борсовият срив идва само месец, след като фондовите пазари достигнаха рекордно високи нива.