За поредна година фолклорният фестивал „Верея“ ще събере стотици танцьори в Чикаго. Тази година в него ще се включат около 500 танцьори от 40 състава от Северна Америка и ансамбъл „Българче“ от Банатска област в Румъния.
За първи път участие ще вземат четири фолклорни формации – „Родина“ и „Изворче“ от канадската столица Отава, „Жарава“ от американската столица Вашингтон и фолклорният състав към училище „Хан Аспарух“ в Калифорния, каза пред BG VOICE основателят на фестивала Константин Маринов.
Специален гост на изданието ще бъде доц. Георги Гаров – ръководител на катедра „Хореография“ във Факултета по изкуствата при ЮЗУ „Неофит Рилски“ в Благоевград. Той работи в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, в Ансамбъл „Пирин“, в Националното училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“, в ЮЗУ „Неофит Рилски“, а в последно време е и заместник-директор учебно-творческа дейност в 140. СУ „Иван Богоров“.
Тази година фестивалът ще започне в четвъртък, 25 април и
ще продължи три дни
Големият концерт на всички състави ще продължи 7 часа – от 12 до 19 ч. в събота в залата на Forest View Educational Center в Арлингтън Хайтс.
В четвъртък, в център „Малката България“, е планиран разговор за хореографското изкуство с доц. Георги Гаров и представяне на книгата „Хореографът – културен герой“ на Даниела Найберг – художествен ръководител на фолклорната формация „Сиатълчета“ при Българския културен център в Сиатъл.
Книгата представя интервюта с български хореографи, събирани в продължение на 20 години.
В петък е предвидена лекция на доц. Гаров. Тогава е и концертът на банатските българи от ансамбъл „Българче“.
По време на тридневния фестивал за първи път ще бъде изложена и експозиция на BG Craft Gallery от
специално изработени за събитието дърворезба и картини
Гост и на тазгодишното издание ще бъде генералният консул на България в Чикаго – Светослав Станков.
Първото издание на фолклорния фестивал „Верея“ е през 2011 година и вече повече от 10 години той събира танцьори и изпълнители от цяла Северна Америка. Освен в града с най-голямата българска общност в САЩ, през годините той се е провеждал на различни места – в Торонто, в Лондон и в Стара Загора. Негови издания не бяха провеждани през 2020 и 2021 г. заради пандемията от COVID-19.
Основателят Константин Маринов миналата година сподели, че се надява един ден традицията да се продължи от дъщеря му.
„Най-хубавото е когато се виждаме и чакаме с нетърпение догодина пак да се съберем – каза той при закриването на миналогодишното издание, – и всеки пита кога е другата година, да дойдем в Чикаго“.
В Северна Америка има 100 фолклорни състава, като в 30 от тях танцуват американци и канадци.