„Как лондонски фонд със сложна история в Русия спечели глобално влияние. Миналите дейности на Gemcorp в Африка изглеждат съобразени със стратегическите приоритети на Кремъл. Сега на заплата при тях има висши консерватори“.
Историята на компанията, в която водеща роля има българинът Атанас Бостанджиев и която искаше да сложи ръка върху българската енергетика по време на правителството на ПП-ДБ начело с министър-председател Кирил Петков и финансов министър Асен Василев, разказва „Файненшъл таймс“.
Дейностите на Gemcorp в Африка в миналото изглежда са в съответствие със стратегическите приоритети на Кремъл. Сега той има на разположение висши британски консерватори.
През декември 2018 г. Атанас Бостанджиев се качи на борда на частен самолет Bombardier Global 5000 на московското летище Внуково и отлетя за Лондон.
На следващия ден следобед българският финансист събра ръководителите на своя инвестиционен фонд в стъклените им офиси в близост до Savile Row.
Преди срещата един от служителите му беше подготвил меморандум по деликатен въпрос: как да се купува влияние в политиката.
Gemcorp, инвестиционната група за развиващи се пазари, която Бостанджиев е основал четири години по-рано, се опитва да изгради "неформални канали за комуникация на високо правителствено ниво" в редица страни, включително някои от най-корумпираните в света.
"Лицата, към които се насочваме за тази роля, ще варират в зависимост от страната и ще зависят от обхвата на контактите ни и естеството на режима", се казва в бележката, според копие, видяно от „Файненшъл таймс“.
Но британските политици са особен случай.
"Макар че със сигурност има голям брой бивши министри и чиновници, готови да вземат парите ни в замяна на някакъв неясен "достъп" до правителството, в повечето случаи те добавят малко стойност... Разбира се", заключава бележката, "ако парите не са проблем, лесно можем да си купим достъп чрез вноски във фондове на консерваторите/работниците".
Шест години по-късно Gemcorp е един от най-смелите фондове за развиващи се пазари в Европа, който е направил инвестиции за 6 млрд. долара в някои от най-рисковите гранични икономики в света. С разрастването си той установи, че не липсват британски политици и бивши правителствени служители, желаещи да се присъединят към списъка му.
Тъй като високопоставени членове на консервативното правителство търсят убежище в частния сектор в навечерието на очакваното разгромно поражение на предстоящите избори, през последните 12 месеца Gemcorp нае няколко бивши високопоставени политици и служители на торите - включително някои, които доскоро имаха достъп до вътрешните работи на Даунинг стрийт.
Сред тях са началникът на кабинета на бившия министър-председател на Обединеното кралство Борис Джонсън, лорд Едуард Листър, бившият министър на инвестициите и градоначалник на Ситито лорд Джери Гримстоун и Гадж Валупилай, бивш началник на кабинета на последователни председатели на Консервативната партия.
Тези представителите на Консервативната партия сега работят за компания, която се занимава с дейност, привидно съгласувана с дипломатическия и търговския натиск на Владимир Путин в Африка, тъй като Кремъл се опитва да сведе до минимум въздействието на западните санкции.
Gemcorp стартира с фонд, подкрепен от двама руски олигарси, свързани със Сергей Чемезов, влиятелния ръководител на "Ростех", руския държавен оръжеен гигант. Той е близък приятел на Путин и е служил заедно с руския президент в КГБ.
Миналата година правителството на САЩ наложи санкции на един от тези двама инвеститори основатели за това, че е "финансист на руския президент Владимир Путин и на ръководителя на държавната корпорация "Ростех" Сергей Чемезов".
През 2018 г. Бостанджиев се срещна с ръководителя на санкционираната руска държавна агенция за износ на оръжие в Африка, тъй като Москва се опитваше да увеличи продажбите на оръжие на континента и култивираше отношения с влиятелни анголски генерали.
Разследването на "Файненшъл таймс" в сътрудничество с базираната в Лондон руска опозиционна изследователска организация Dossier Centre се основава на изтекли документи, финансови и правни документи, записи на руски полети и интервюта.
През 2022 г. Gemcorp обяви, че е прекъснала връзките си с Русия през предходната година и е затворила офиса си в Москва. Но произходът на нейния успех показва как пари от бизнесмени, за които сега се твърди, че са свързани с Кремъл, са били използвани за установяване на позиция във финансовия сектор на Великобритания.
Той повдига и нови въпроси относно готовността на служители от управляващата партия във Великобритания да приемат платени роли в компании, които до годината преди пълномащабното нахлуване на Путин в Украйна са били тясно свързани с Русия.
Gemcorp заяви, че нито тя, нито Бостанджиев някога са действали в подкрепа на руската държава, нарушавали са санкциите или са участвали в сделки за военно оборудване или с компании, подкрепяни от Кремъл. Компанията заяви, че меморандумът за лобистка стратегия, изготвен от неин служител през 2018 г., никога не е бил обсъждан или прилаган и не е представителен за нейните или на Бостанджиев възгледи.