Филмът "Ботев" на режисьора Максим Генчев разбуни духовете. Телевизионната му премиера беше на 2 януари по БНТ. Голяма част от хората разкритикуваха продукцията, наричайки я "пошла, евтина, непрофесиолнална и нямаща нищо общо с реалността". 

Някои от коментарите

в социалните мрежи са крайно остри, darik.bg събра някои от тях.

"Вече е ясно кой уби Ботев - Максим Генчев", написа писателката Веселина Седларска.

Авторът Тихомир Илчев също публикува  гневен пост:

"Името на самозвания режисьор (замалко да стане и депутат) ще го спестя, тъй като преди няколко години същият се изгаври с паметта на Левски с филм, в който Апостолът беше представен като нелепа мижитурка, която прилагаше хватки от жиу жицу и псуваше.

Очевидно попарен от опустошителната реакция на гилдията, критиката, историците и зрителите тогава, сега “режисьорът” (станал популярен от една позабравена реклама на кренвирши) е решил да го кара по-обрано и дотолкова се е обрал, че във филма не е останало (почти) нищо.

Актьорът, играещ/преиграващ Ботев, говори, не - рецитира, като водещ на Кечмания - удебелява си гласа, кокори се...

Въобще, инфантилна работа.

Играта на останалите участници дори е безпредметно да я коментирам.

Единствената, която се справя прилично, е актрисата, пресъздаваща образа на Венета - жената на Ботев, като с нейно участие са и единствените що-годе гледаеми сцени - когато Ботев се прощава с Венета и бебето Иванка и финалната сцена, след убийството на Ботев, когато Венета се появява отново.

Не мога обаче да пропусна факта, че за гаврата с Левски “режисьорът” се похвали, че са наляти над (или около) 1 милион евро. Тук изглежда е решил, че Ботев е маловажен, та и филма е заснет с подръчни мат’риали.

Кметът на Община Калофер (която е от основните спонсори на филма), който играе един от четниците, също внася неподправен колорит, особено при слизането на Козлодуйския бряг, когато се прекръсти и си целуна ръката - католически маниер, а не е известно сред четниците на Ботев да е имало католици.

Не е известно в четата му да се е подвизавало и момиче/жена, каквото присъства във филма.

Има обаче турски арнаутин, който обаче във филма не е представен.

Доколкото успях да установя за единствен (или поне основен) източник на “режисьора” (който е и сценарист) на “Ботев” е посочен биографичният “роман” “Христо Ботйов: Опит за биография" на Захари Стоянов.

Твърде недостатъчно, твърде мързеливо, твърде несериозно. Престъпно несериозно.

Това не е професионализъм, това не е изкуство, това е най-обикновена читалищна самодейност.

Във фактологическите неточности и гафове дори не си заслужава да задълбавам:

Стихът от “Борба”:

“В ГЪРДИ ни любов, ни КАПКА вяра” във филма се цитира грешно и съкратено: “В ДУША ни любов, ни вяра”.

“ГлупАКът вредом всеки почита” е цитирано като “глупЕЦът”.

Бенковски е с брада и дълга коса, визия, с която той никога не се е появавал (поне от запазения снимков материал).

Хората и организациите, които са спонсорирали филма заслужават уважение, защото те не са виновни за крайния резултат.

Личи си обаче творческият замах (на яловия напън) - филмът-гавра за Левски гонеше 4 часа, филмът за Ботев е 2:20 ч.

А това, че Ботев беше застрелян, докато зяпа гаргите, когато все повече са доказателствата за заговор срещу Воеводата в ядрото, на който е Обретенов, е перфектна илюстрация на целия филм."

Лидия Делирадева

също се изказа по темата: "Да обидя филма е най-лесно, думи колкото щеш, но ми се иска да потърся причината за този пореден позор в новото българско кино. Да, направих усилие да изгледам „Ботев” докрай. Трагедия е дори меко да се каже."

Кой е Максим Генчев? 

Максим Генчев има над 60 театрални роли, с три национални награди, през 1984 г., 1987 г., 1989 г., и номинация за Аскеер през 1998 г. С над 25 роли в чуждестранни игрални филми и български телевизионни сериали.

На 4 април 2021 г. е избран като депутат в XLV народно събрание от ''Изправи се! Mутри вън!''.

В социалната мрежа се появи и клетвата "Максим Генчев да те режисира!"

Кой е Максим Генчев?

Максим Генчев има над 60 театрални роли, с три национални награди, през 1984 г., 1987 г., 1989 г., и номинация за Аскеер през 1998 г. С над 25 роли в чуждестранни игрални филми и български телевизионни сериали.

На 4 април 2021 г. е избран като депутат в XLV народно събрание от ''Изправи се! Mутри вън!''.