Филипините станаха поредните съседи на Китай, които възразиха срещу новата му национална карта, присъединявайки се към Малайзия и Индия, които вече обвиниха Пекин, че претендира за тяхната територия.
Китай публикува нова версия на своята национална карта в понеделник, както редовно прави поне от 2006 г., за да коригира това, което Пекин в миналото наричаше „проблемни карти“, за които твърди, че представят погрешно териториалните му граници. Филипините заявиха в четвъртък, че са „отхвърлили“ картата поради включването на пунктирана линия около оспорваните райони на Южнокитайско море, които бяха предмет на решение на международен трибунал през 2016 г., което взе решение в полза на Манила.
Картата е „най-новият опит за легитимиране на предполагаемия суверенитет и юрисдикция на Китай върху филипински територии и морски зони и няма основание съгласно международното право“, се казва в изявление на отдела по външни работи на Филипините.
Индия беше първата, която се оплака във вторник,
когато подаде „силен протест“ срещу включването на индийския щат Аруначал Прадеш и оспорваното плато Аксай-Чин в китайска територия. „Днес подадохме силен протест по дипломатически канали към китайската страна срещу така наречената „стандартна карта“ на Китай от 2023 г., която предявява претенции към територията на Индия“, каза външният министър на Индия Ариндам Багчи в изявление. „Ние отхвърляме тези твърдения, тъй като нямат основание.“
Министерството на външните работи на Малайзия също отхвърли „едностранните претенции“ на Китай, добавяйки, че държавата от Югоизточна Азия „е последователна в позицията си да отхвърля претенциите на всяка чужда страна за суверенитет, суверенни права и юрисдикция върху морските територии на Малайзия“.
По време на редовен брифинг за пресата в сряда, говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин отхвърли оплакванията, като каза, че ревизиите са „рутинно упражняване на суверенитет в съответствие със закона“. „Надяваме се, че съответните страни могат да останат обективни и спокойни и да се въздържат от прекалено тълкуване на проблема“, добави той.