Федерален съдия в Ню Хемпшир възпря администрацията на Тръмп от прилагани на указа за гражданството по рождение, съобщиха американски медии.
Окръжният съдия на САЩ Джоузеф Лаплант сертифицира в четвъртък оспорването от страна на Американския съюз за граждански свободи като колективен иск и издаде предварителна заповед, предаде Ей Би Си Нюз. Това решение идва, след като Върховният съд ограничи възможността на съдиите да издават забрани за цялата страна, но остави отворена врата за оспорващите да търсят помощ чрез подаване на колективни искове. Лаплант заяви, че "ищците вероятно ще понесат непоправими вреди, ако заповедта не бъде издадена".
Заповедта на Лаплант включва седемдневна отсрочка, за да може администрацията на Тръмп да обжалва.
"Това решение е огромна победа и ще спомогне за защитата на гражданството на всички деца, родени в Съединените щати, както е предвидено в Конституцията", заяви Коди Уофси, заместник-директор на "Проект за правата на имигрантите" на Американския съюз за граждански свободи (ACLU), цитиран от Ей Би Си Нюз, "Ние се борим, за да гарантираме, че президентът Тръмп няма да потъпче гражданските права на нито едно дете".
Искът, който беше подаден миналия месец в Ню Хемпшир, беше заведен от името на бременни имигранти, двама родители имигранти и техните бебета. Груповите искове изискват "представители на групата" или лица, които, ако групата бъде сертифицирана, ще представляват членовете на групата. По това дело, заведено от ACLU, сред предложените представители са хондураска гражданка, търсеща убежище, наричана в съдебните документи "Барбара“, която живее в Ню Хемпшир и очаква бебе през октомври, и бразилец, наричан "Марк", който се опитва да получи законен постоянен статут. Съпругата на Марк, която не е законно в САЩ, роди през март, посочи Си Ен Ен.
Подписаната от Тръмп на 20 януари заповед, озаглавена „ЗАЩИТА НА СМИСЪЛА И ЦЕННОСТТА НА АМЕРИКАНСКОТО ГРАЖДАНСТВО", гласи, че федералното правителство няма да "издава документи, признаващи гражданството на Съединените щати" на деца, родени на американска земя от родители, които са били в страната незаконно или са били в Щатите законно, но временно.
"Ако заповедта бъде оставена в сила", пишат адвокатите на ACLU, цитирани от Си Ен Ен, "тези деца ще се сблъскат с многобройни пречки пред живота си в Съединените щати, включително стигма и потенциална липса на гражданство; загуба на правото да гласуват, да участват във федерални журита и в много изборни длъжности и да работят на различни федерални работни места; недопускане до различни федерални програми; потенциален арест, задържане и депортиране в страни, които може би никога не са виждали.“
В решението си от 27 юни Върховният съд заяви, че администрацията не може да започне да прилага заповедта в продължение на 30 дни, въпреки че на правителството е разрешено да започне да разработва насоки за това как ще се прилага политиката.