Работодателите трябва да спрат да увеличават заплатите на служителите си, призова член на борда на Федералния резерв, в опит да помогне за намаляване на инфлацията. Кристофър Уолър, един от шестимата членове на борда на Фед, използва реч във Финикс, Аризона, за да призове работодателите да вземат предвид инфлацията, когато разглеждат възнагражденията на персонала си. Той посочи, че сега има почти две свободни работни места за всеки човек, който търси работа, и че заплатите растат по-бързо, отколкото през последните десетилетия, което прави целта от 2% инфлация още по-трудна за достигане.

„Ръстът на заплатите е фактор, допринасящ за инфлацията, особено в сектора на услугите, така че е важно пазарът на труда да бъде балансиран по-добре, за да се намали бъдещият растеж на възнагражденията до по-устойчиво ниво, което ще помогне за понижаване на общата инфлация“, каза Уолър. „По всяко друго време бих бил доста недоволен от забавянето на растежа, но не и сега.“ Уолър каза, че „стагнираниятт“ пазар на труда все още е повод за безпокойство. „Бизнес контактите ми съобщават за празни офиси и празен производствен капацитет, защото работодателите не могат да намерят работници.“

Пазарът на труда в Съединените щати остава изключително силен,

като безработицата е на почти 50-годишно дъно. Последните правителствени данни от 4 ноември показват, че броят на наетите е нараснал с 261 000 през октомври. Увеличението е по-малко в сравнение с първото тримесечие на годината, когато се добавяха допълнителни 539 000 работни места на месец. Уолър отбеляза и неотдавнашната вълна от уволнения в технологичния сектор – като Amazon, Twitter и Facebook, които съкратиха хиляди работни места – но каза, че това не се е разпространило в други сектори. „Докато имаше приблизително едно свободно работно място за всеки търсещ работа в това, което беше силен пазар на труда преди пандемията, сега има почти две работни места за всеки човек, който търси работа“, каза той. Уолър каза, че няма да вземе окончателно решение за това какво да прави на срещата на Федералния резерв през декември, докато не прегледа останалите данни между сега и тогава. Уолър отбеляза, че повишаването на лихвените проценти на Фед вече е оказало значително влияние върху жилищния пазар, който е секторът, който реагира най-добре на лихвените проценти.

„Тъй като покупките на жилища спадат, намалява и търсенето на стоки, които обикновено придружават покупките – нови килими, нови мебели, нови косачки и така нататък“, обясни той. „Така че забавянето на продажбите на жилища ще намали търсенето на стоки, които допълват покупката на нов дом и това ще окаже натиск за намаляване на цените на тези стоки“, добави Уолър. „Нашата цел е да ограничим търсенето, като доведем търсенето и предлагането до по-добър баланс, което ще помогне за намаляване на възходящия натиск върху инфлацията“, каза той. Уолър се похвали с последния доклад за инфлацията, който показва, че общата инфлация и основната инфлация са се забавили през октомври. За да се пребори с инфлацията, Федералният резерв издаде поредица от необичайно големи повишения на лихвените проценти със 75 базисни пункта, като повиши основния лихвен процент до диапазон от 3,75 до 4 процента от почти нула през март.