След като социалната мрежа Facebook публикува извинение в американски и британски вестници за скандала с британската консултантска фирма "Кеймбридж аналитика", уебсайтът "Арс текника" съобщи в понеделник, че потребители проверили какви данни са събирани за тях от Facebook и установили имена на контакти, телефонни номера и есемеси, събирани в продължение на две или повече години от устройства с андроид.

От Facebook заявиха, че информацията е складирана в обезопасени сървъри и е вземана само със знанието на потребители, които са се съгласили да дадат достъп до нея.

Говорителка на Facebook каза, че информацията не е споделяна с приятели или с външни приложения и се използва, "за да се подобри общуването на хората във Facebook", като им се помогне да се свързват с други хора. От социалната мрежа обявиха на уебсайта си, че никога не продава данните и не събира съдържанието на есемесите или разговорите. Но говорителката не отговори на въпроса защо е необходимо да се събира информация за телефонни контакти и есемеси.

Ново проучване на "Ройтерс-Ипсос" показва, че по-малко от половината американци вярват, че социалната мрежа Facebook спазва законите за защита на личните данни. Около 41% от американците вярват, че Фейсбук спазва законите и защитава личната им информация спрямо 66 процента, които се доверяват на "Амазон", и 62% - на Гугъл. Проучването е обхванало 2237 души.