Малко преди есенната смяна на времето с един час назад Европейската комисия (ЕК) предложи отмяната на тази стара практика. Тя съществува като закон от 1996 г. и налага преместването на стрелките с един час напред в последната неделя на март и с един час назад в последната неделя на октомври. Сега лично председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер препоръча законът да се премахне, защото 85% от жителите на Съюза го искат. От друга страна, резолюция на Европейския парламент гласи, че „е от решаващо значение да бъде поддържан единният времеви режим в ЕС". Комисията все още не е изготвила подробности за предложената промяна и тя трябва да се гласува в националните парламенти и в Съюза. Европейският закон за смяна на времето от 1996 г. е въведен, за да се намалят разходите за енергия. Комисията обаче твърди, че данните за енергоспестяването не са категорични. Също така няма доказателства, че смяната на лятно и зимно часово време намалява пътнотранспортните произшествия, твърди Комисията.

Общественото допитване, което посочва Юнкер, е показало, че 84% от 4.6 милиона от решилите да участват в него са били „за" фиксирано целогодишно време без местене на стрелките. Най-големите поддръжници на идеята са Германия и Австрия с 3.79% и 2.94% подкрепа. Отговорът на Обединеното кралство е най-нисък - 0.02% „за". Малко преди посоченото допитване във Финландия пък 70,000 души са подписали петиция с искане времето да не се сменя повече.

Макар цифрата на участвалите в гласуването да е солидна, все пак е твърде малка на фона на огромния ЕС - дори само в България живеят повече от общия брой гласували. Все пак от ЕС отчитат това гласуване като по-масово от всички предишни, провеждани в Съюза досега, защото на тях са участвали по не повече от 900,000 души.

Една от страните в ЕС, която има най-много проблеми с часовата зона, е Испания. През 2013 г. ЕС препоръча на Испания да измести часовниците назад с един час, за да е в правилния часови пояс. Друга препоръка е била за премахване на дългата обедна почивка от няколко часа (обикновено 2 или 3 часа) в работен ден (известна като сиеста). Други страни, които имат проблеми със смяната на времето, са съседите Португалия и Испания, които и без друго са в различни часови зони, както и Швеция и Финландия.

В консултативен документ на Комисията се казва, че една от възможностите за реализацията на предложението е всяка държава членка да реши дали да ползва лятното или зимното време за постоянно, но това изглежда малко вероятен вариант, тъй като би създал доста проблеми и може да донесе икономически вреди. Другата възможност е всички страни членки да преминат към постоянно лятно часово време.

Няколко европейски държави, които не са членки на ЕС, спряха да преминават между лятно и зимно време. Това са Русия, Турция, Беларус и Исландия. В България, която е една от страните, въвели най-рано лятното часово време - още през 1979 година, темата не предизвиква големи дискусии и много малко българи са се включили в общоевропейското допитване.