Симеон Сакскобургготски
Жалбата на Симеон Сакскобургготски срещу България за отнемането на двореца „Кричим" е отхвърлена от Европейския съд за правата на човека в Страсбург, става ясно от сайта на институцията. От ЕСПЧ дори са подготвили отделно прессъобщение, с което мотивират своето решение. Съдът няма такава практика и прибягва да отделни прессъобщения само в изключителни случаи от особен интерес. Според евромагистратите българското правосъдие е отхвърлило претенциите за реституция на имота на базата на подробно и добре мотивирано решение. Вписаните царски братовчеди Фердинанд фон Вюртемберг, Александър фон Вюртемберг, Ойген фон Вюртемберг, Софи де Вюртемберг и Маргарет дьо Шевини пък са отхвърлени като наследници, тъй като никога не са били въвеждани във владение. Решението по казуса е окончателно.
ЕСПЧ обаче ще разгледа две други жалби на Сакскобургготски, сестра му и още петима царски наследници. Едната касае обявения през 2009 г. мораториум въpxy paзпopeждaнeтo c т.нар. царски имоти. Страсбуг ще иска още обяснения от българското правителство по жалбата на експремиера срещу одържавяването на имотите „Ситняково" и „Capъгьoл". Първата жалба до Страсбург на Сакскобургготски и сестра му беше подадена още през 2010 г. Тя е срещу наложения от парламента на 8 декември 2009 г. мораториум върху всякакви действия на разпореждане с имоти и движими вещи, възстановени или дадени като обезщетение на наследниците на бившите царе Фердинанд I и Борис III. Той се отнася не само до сградите на т.нар. дворци, но и за прилежащите им гори, земи и други постройки. Бяха спрени и експлоатацията, и строителството във всички имоти, включително и сечта в горите. Според решението на НС мораториумът ще продължи, докато не бъде приет специален закон за уреждането на имуществото на царските наследници. Това не се е случило и до днес. Другите жалби бяха подадени, след като българските съдилища излязоха с окончателни решения, с които обявиха държавата за собственик на дворците „Кричим", „Ситняково" и „Саръгьол".
Сега правителството има пет месеца, за да реши дали да се споразумее със Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок по делото им в Страсбург. Един от адвокатите на бившия цар и премиер Михаил Екимджиев твърди, че е паднала само „най-слабата част" от оплакванията им.
Отделно в България все още се очаква окончателната съдебна развръзка по делата за „Царска Бистрица", „Врана" и горите в Рила. През миналата година регионалният министър Николай Нанков дори подаде молба за спиране на делото „Врана" в Софийския градски съд, макар всички произнасяния до момента да са в полза на държавата. Заради последвалия скандал управляващите се отказаха от тази идея и оставиха въпроса на парламента, който да реши дали да приеме специален закон за реституцията на царските имоти.
В първите години на демокрацията Симеон Сакскобургготски в серия интервюта се зарече, че би искал да се върне в България и няма никакви имотни претенции към нея. В мига, когато стана премиер обаче, той поиска да реституира дворци и гори. Докато беше във властта, българският съд послушно потвърждаваше реституциите. Щом изпадна от управлението, съдиите веднага промениха позицията си.