Дни преди гласуването за евродепутати в България социологическите агенции дават последните си прогнози за резултата. Предизборната кампания завършва, а с нея и битките, нападките, скандалите и последните шансове за въздействие на общественото мнение. На 26 май българите ще изберат 17 депутати от България в 751-местния Европейски парламент. Българските кандидати за европейски представители са 318. Те са издигнати от 13 партии, 8 коалиции и 6 инициативни комитета. Очаква се за един евродепутатски мандат да са необходими между 120 и 150 хиляди гласа. За предизборната кампания за 17-те от България в Европейския парламент правителството отдели 32,4 млн. лева. Кои са с най-големи шансове да спечелят петгодишен мандат в Брюксел и заплата от над 13 000 лв. на месец? Доскорошните прогнози на социолозите, че двете най-големи партии – ГЕРБ и БСП – са с изравнени шансове, претърпяват обрат през последните дни. Четири дни преди изборите социологически агенции дават превес, макар и малък, на управляващите.
Обръщане на резултата
Като победител в предстоящите избори се очертава партия ГЕРБ. Дали авансът на управляващите ще им стигне да вземат с мандат повече от социалистите, предстои да се разбере. Според социологическата агенция „Медиана“ преднината на ГЕРБ пред БСП е малко повече от 1 на сто, а според „Алфа рисърч“ тя достига почти 5%. През този месец резултатите от социологическото проучване посочват обръщане на тенденциите, обяснява социологът от „Маркет линкс“ Добромир Живков. Според него това се дължи на по-активната кампания на ГЕРБ, особено в лицето на премиера Бойко Борисов. За обръщането на резултата трябва да се имат предвид и мащабът на кампанията и медийното присъствие на ГЕРБ, категорични са социолозите. Според прогнозите на „Маркет линкс“ и „Алфа рисърч“ четири български партии със сигурност ще успеят да изпратят евродепутати. Това са ГЕРБ, БСП, ДПС и ВМРО. Има възможност те да са пет, а дори и шест като на ръба са „Демократична България“ и „Воля“. Управляващият партньор в „Алфа рисърч“ Боряна Димитрова не изключва изненади от малките партии поради големият брой избиратели, които все още не са решили за кого да гласуват. По данните от проучването на „Маркет Линкс“ избирателната активност ще е близка до тази на последните избори за европейски парламент, или над 35%. Обикновено казваме, че ще гласуваме, но след това сме разколебани, обобщават социолозите. Проучванията обхващат и последните скандали във властта. Над три четвърти от българите смятат, че в България няма добър и работещ механизъм за контрол на това как се изразходват средствата от еврофондовете. След скандалите "Апартаментгейт" и тези с къщите за гости 52% от българите са отговорили с "не" на въпроса "Има ли контрол за изразходването на евросредствата?"
30% още не са решили за кого да гласуват
Между 30% и 16 процента от избирателите в България все още не са решили за кого да гласуват, сочат различните проучвания. Малко над една трета или около 35% са решили още преди кампанията, а 9% са взели решение по време на нея. Във всички проучвания ДПС твърдо запазва третата си позиция. Според социологическите проучвания на „Тренд“ движението ще получи 12,8%. ВМРО остава на четвърта позиция, точно на ръба на бариерата, за да изпрати депутат в Европейския парламент (5,8%). „Воля“ успява да покачи своя резултат в рамките на кампанията до 4,8% от гласуващите, сочат още данните на „Тренд“. Според тях дясното обединение „Демократична България“ не успява да реализира ръст през последните месеци и остава с 4,2% подкрепа сред гласуващите и с малки шансове да изпрати евродепутат. По-надолу в подреждането остават „Коалиция за България“ (2,4%), „Атака“ (2%), „Патриоти за Валери Симеонов“ (1,3%) и „Възраждане“ (1,2%).
Послания в полето на екзотиката
И тази кампания, както и много други, преливат от остроумни послания, много от които минават на територията на откровената екзотика. Така например в ефира на БНТ лидерът на "Воля" и водач на листата за евровота Веселин Марешки обясни народополезните си дела: „Хората ги приемат тези аптеки и бензиностанции като техни. Те формално са мои, но са на българския народ.“
Партията на Марешки се прочу в кампанията и с опита си за римейк на популярната приказка за неволята, пише „Свободна Европа“. На предизборен плакат с лика на лидера бе поместен надпис: „Един човек имал проблем. Повикал Неволята. Тя дошла, погледнала и казала: Човече, не мога. Викай Волята!“ По опити за остроумие на "Воля" не отстъпват и на друга формация, ЕП „Волт". Тя е заложила на плакат с млада двойка момче и момиче с надпис „Никога няма да забравиш първия път“, явно правейки връзка между интимни отношения и първото явяване на избори на "Волт". „Атака“ пък, които избраха своя водач с кастинг, са го поставили на свой предизборен плакат, за чийто фон служи българското знаме, а слоганът е красноречив: „Ние чуждото не щем. Да си вземем своето от Европа!“ Какво точно ще вземаме – не става ясно.