Президентът Доналд Тръмп многократно е сочил цифрите от стоковата борса като един от най-добрите показатели за измерване на политиките на администрацията му. Той се смята и за един от най-успешните, но това далеч не е така. Според Уолстрийт по-зле от Тръм е бил единствено Джорд Буш – Старши.
Цифите, на които Тръмп се оптива да се оповава са от S&P 500 (Standart & Poor’s 500). Това е вторият най-използван индес за оценка на състоянието на фондовия пазар в САЩ след Dow Jones. За първи път е публикуван през 1957-а година. Стойността му се определя от 500-е най-големи по пазарна капитализация американски компании.
Индексът се състои само от компании, чието седалище се намира в САЩ. Ако компания от индекса премести седалището си извън САЩ, компанията се премахва от индекса.
S&P500, по подобие на Dow Jones, се използва като изпреварващ икономически индикатор. Много фондове, управляващи пари, са замислени така, че да следват представянето на индекса.
CNN прави разбивка на индекса през последните години по време на мандатите на различните президенти. По време на управлението на Ронлад Рейгън, индексът е бил + 23%, в мандата на Джордж Буш – Младши - +36%, на Бил Клинтън - +29%, на Джордж Буш – Старши дъното е достигнато с – 26%. При Барак Обама се бележи ръст като отбелязаният индекс е + 46%. Донлад Тръмп, който се смята за най-успешния президент получава ръст от + 29% за две години.
Ако се позоваваме на цифрите и историята, печалабите на „Уолстрийт“ са били по-големи при управлението на Барак Обама и далеч по-слаби при Джордж Буш. Първите четири години на президента Роналд Рейгън в Белия дом пък не са били особено доходоносни за Уолстрийт.
Въпреки силната икономика през последните три десетилетия, Уолстрийт претърпява най-лошите си дни при управлението на Рейгън. Икономическият индекс нараства при управлението на Джордж Буш Старши до 27% през далчената 1989-а година. След това обаче се срива.
Причината е войната в Персийския залив. Цените на петрола тогава падат повече от два пъти след като Ирак нахлува в Кувейт. Растежът се забавя и през юли 1990 г. американската икономика изпада в рецесия.
Тя приключва през март 1991-а година. Две години по-късно безработицата остава около 7%. Акциите на американските компании, които са на фондовата борса скачат с 210% при президента Бил Клинтън - след като инвеститорите отбелязват възхода на Интернет и бързия икономически растеж.
Повишаването на брутният вътрешен продукт на Америка надхвърля 4% за пет от осемте години при управлението на Клинтън. Инфлацията остава стабилна. Безработицата спада под 4%. А САЩ се радват на най-дългия период на непрекъснат икономически растеж в съвременната си история.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.