Европейският съюз призова Китай да освободи всички журналисти, задържани във връзка с работата им, след като по-рано тази седмица беше задържана журналистка на медията "Bloomberg news".
Хачжъ Фан беше отведена от апартамента си от агенти от службите за сигурност в понеделник. Агенцията съобщи, че е получила в четвъртък потвърждение за ареста й по подозрение в "дейности, поставящи под заплаха националната сигурност". Oбвинение, което може да доведе до дългогодишна присъда.
"Ние сме много загрижени за нея и активно разговаряме с китайските власти, за да разберем по-добре ситуацията", заяви компанията в изявление пред CNN Business. Те заявиха, че подкрепят журналистката и правят всичко възможно, за да намерят повече информация.
"Всички лица, арестувани и задържани във връзка с дейността им като журналисти, трябва да бъдат освободени незабавно", се казва пък в публикувано снощи изявление на говорител на ЕС. В него се напомня, че "други журналисти или китайски граждани, които изчезнаха тази година или бяха арестувани или преследвани за отразяване" на събитията.
"Очакваме от китайските власти, че те ще й дадат медицинска помощ, ако такава е необходима, достъп до избран от нея адвокат и възможност да се свърже със семейството си", се казва още в изявлението по повод ареста на Фан.
Китайското външно министерство, натоварено с наблюдение на чуждите медии, беше съобщило, че тя е подложена на преследване съобразно закона. Китайските граждани имат право да работят само като "помощници на редакцията" за чуждите медии в Китай, но не и да правят репортажи.
Австралийската телевизионна водеща Ченг Лей, която работеше в държавната телевизия на Китай пък бе задържана в Пекин по-рано тази година. Причината бе същата - предполагаемо участие в дейности, застрашаващи националната сигурност на страната.
Тя е ветеран бизнес водещ в държавната телевизия CGTN, но телевизията не се посвени да изтрие всички връзки с нея, след като стана ясно, че тя е била арестувана от китайските власти.
Извън държавната медийна система много журналисти са преследвани заради разследванията си и коментарите си спрямо дейността на правителството. И до ден днешен Китай е сред челните места на най-много арестувани журналисти и хора от медии в света. След пандемията с коронавирус последва изгонването на чуждестранни репортери и налагането на допълнителни ограничения за китайските журналисти, що се отнася до начина, по който отразяват вируса.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.