Здравният регулатор на Европейския съюз изрази загриженост относно намаляващата ефективност на терапиите с антитела на COVID-19 за лечение на пациенти, тъй като новите варианти на вируса поставят под въпрос подходите за лечение.
Световната здравна организация (СЗО) и Американската администрация по храните и лекарствата отидоха още по-далеч и оттеглиха препоръките за някои моноклонални антитела с мотива, че Омикрон и най-новите разклонения на варианта вероятно са направили тези възможности неактуални.
Моноклоналните антитела са предназначени да неутрализират вируса на SARS-CoV-2, като се свързват с протеиновия шип на повърхността му, но вирусът еволюира, което води до промени в този протеин, влияещи на начина, по който антителата се свързват с него.
"Въпреки че все още не е известно до каква степен намалената неутрализираща активност се изразява в намалени ползи за пациентите, здравните специалисти ще трябва да обмислят алтернативни лечения, особено ако субварианти като BQ.1 и BQ.1.1 станат широко разпространени", заяви Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).
Новите разклонения на доминиращия подвариант BA.5 на Omicron, известни като BQ.1 и BQ.1.1, са сред повече от 300-те подварианта на варианта Omicron, циркулиращи в световен мащаб, 95% от които са преки наследници на BA.5, според СЗО.
Спешната работна група на ЕМА заяви, че могат да бъдат разгледани антивирусни алтернативи като Paxlovid на Pfizer и Remdesivir на Gilead, като заяви, че се очаква те да запазят активността си срещу новите щамове.
Evusheld на AstraZeneca, Regkirona на Celltrion, Ronapreve на Roche и Xevudy на GSK-Vir са моноклонални антитела, одобрени в ЕС за COVID-19.
ЕМА добави, че ще разгледа всички необходими актуализации на етикетите на отделните терапии.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.