Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова Северна Македония да подкрепи предложения от Франция компромис за прекратяване на спора със съседна България, който блокира дълго отлаганата кандидатура на страната за присъединяване към Европейския съюз.
В столицата на Северна Македония Скопие избухнаха ожесточени протести, при които демонстранти се опитаха да щурмуват правителствени сгради, след като френският президент Еманюел Макрон обяви предложението - което мнозина в малката балканска страна намират за противоречиво - миналата седмица. На срещата на върха на НАТО в Мадрид Макрон заяви, че е постигнато "компромисно решение" за премахване на съпротивата на България срещу стремежите на съседката ѝ към ЕС, без да дава подробности.
Няколкостотин души участваха в нов протест късно тази вечер в Скопие срещу френското предложение. Проведеният по време на дъжд протест завърши със сблъсъци и ранени служители на реда.
Президентът на Северна Македония, Стево Пендаровски, и правителството подкрепиха предложеното споразумение, което призовава страната да признае в конституцията си съществуването на етническо българско малцинство. То ще предвижда и редовни прегледи на начина, по който се решава двустранният спор, който потенциално може да възпрепятства бъдещия курс на Северна Македония към членство.
Но дясноцентристката основна опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, много експерти по международно право и граждански организации твърдят, че предложението облагодетелства българските искания, които оспорват възгледите на собствената им страна за регионалната история, език, идентичност и наследство.
Като член на ЕС България има правомощията да блокира кандидатурата за присъединяване на своята съседка.
На съвместна пресконференция във вторник с премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски Шарл Мишел подчерта, че френското предложение е твърде "важна възможност, за да бъде пропусната". Мишел заяви, че ако Северна Македония приеме предложението, то пътят за започване на преговори за присъединяване към ЕС може да се отвори до дни.
Ковачевски отново изрази подкрепата си за "балансираното предложение" и добави, че "нашата цел е да започнем преговори за членство".
В третия ден на масови протести късно във вторник в Скопие протестиращите хвърляха камъни, яйца и бутилки по правителствените офиси и сградата на парламента в центъра на Скопие. Полицията попречи на тълпата от няколко хиляди души да си пробие път към правителствените офиси. Четирима полицаи бяха ранени пред сградата на парламента.
България вече официално прие френското предложение, което сега се нуждае от подкрепата на парламента на Северна Македония. София настоява Северна Македония официално да признае, че езикът й има български корени, да признае българско малцинство и да потуши "езика на омразата" срещу България.
Северна Македония е кандидат за членство в ЕС от 17 години. През 2020 г. страната получи зелена светлина за започване на преговори за присъединяване, но дата за началото на преговорите не е определена.
Преди България да повдигне възраженията си, Северна Македония уреди десетилетен спор с друга съседка и членка на ЕС - Гърция, за да придвижи напред целта си за присъединяване към 27-членния блок. В резултат на това тя добави думата Северна към предишното си име Македония, от което Гърция се оплакваше, че предполага претенции към собствената й територия, история и културно наследство.
Спорът с България също така забави напредъка на друга балканска страна, Албания, към членство в ЕС, тъй като блокът разглежда двойката като политически пакет. Северна Македония, България и Албания са членове на НАТО.