Когато Дейвид Прийс беше офицер от ЦРУ, той пътува до Хюстън, за да предаде на бившия президент Джордж Буш информация за класифицирани действия в Близкия изток.
Това е част от дълга традиция – бившите президенти да бъдат консултирани и да им се предоставят част от тайните нацията.
Прийс и други бивши служители на разузнаването твърдят, че Джо Байдън ще постъпи разумно, ако прекъсне традицията, в случая на Доналд Тръмп.
Те твърдят, че отиващият си президент Тръмп вече представлява опасност заради тайните, които знае в момента, и казват, че би било глупаво „да му се доверяваме с по-чувствителна информация“.
Тъй като империята от недвижими имоти на Тръмп е под финансов натиск, експертите се притесняват, че той би използвал американските държавни тайни за лични облаги, пише NBC.
„Това не е нещо, което човек някога е могъл да си представи с други президенти, но е лесно да си го представим с този“, каза Джак Голдсмит, който работеше като висш служител в Министерството на правосъдието в администрацията на Джордж Буш.
„Той показа и като президент, че не приема сериозно пазенето на тайни“, каза той.
„Той има известна склонност да не зачита правилата, свързани с националната сигурност. И той има известна склонност да продава ценни за него неща“.
Голдсмит и други експерти отбелязват, че в миналото Тръмп небрежно е разкривал класифицирана информация. Той разказа на руския външен министър и посланик през 2017 г. за изключително чувствителна информация за заплахата от тероризъм, която САЩ получиха от съюзник. Миналата година той написа в Twitter, че според експертите е била тайна сателитна снимка на иранска ядрена инсталация.
Експертите се опасяват, че Тръмп може да е уязвим от чуждо влияние. Неговите данъчни регистри, както съобщава „Ню Йорк Таймс“ разкриват, че Тръмп изглежда е изправен пред финансови предизвикателства, като лично е гарантирал над 400 млн. долара от дълга на своите компании в момент, в който пандемията оказва силен натиск върху хотелиерската индустрия, в която Тръмп е сериозен играч.
Отиващият си президент съобщи, че финансите му са стабилни и че дълговете са малък процент от активите му. Като цяло обаче големите дългове към чуждестранни банки – най-големият кредитор на Тръмп е Deutsche Bank – биха изключили човек да има достъп до секретна информация.
Президентите обаче не се разследват и не се поставят на полиграф, както всички други държавни служители. По силата на това, че са избрани, те поемат контрола над цялото тайно разузнаване на нацията и им е позволено по закон да разкриват информация по всяко време на когото и да било.
Бившите президенти също не подлежат на разследване за проверка на сигурността. На тях им се предоставя достъп до тайни като учтивост, с разрешение на настоящия президент.
Обикновено бившите президенти получават брифинги, преди да пътуват в чужбина, или във връзка с проблем, по който настоящият президент желае да се консултира с тях.
Не е ясно дали Барак Обама е получавал информация от разузнавателните служби, след като предаде офиса на Тръмп, който през март каза, че не е се консултирал с бившия президент за нищо.
След като напуснат властта, бившите президенти печелят пари като пишат книги или изнасят лекции, но досега нито един не е имал международни бизнес връзки, както Тръмп – включително с Русия и Китай.
Въпреки това, Тръмп вероятно не е запознат с много детайли по секретни операции. Той беше известен с това, че обръщаше внимание от време на време на инструктажите от разузнаването и отказваше да чете документите. Освен това служителите на разузнаването обикновено не споделят подробности за източници и методи, с който и да е президент, освен ако той не поиска.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.