Експеримент показа крехкостта на Слънчевата система. Планета с размерите на Земята, която се движи между Марс и Юпитер, би могла да изтласка нашата планета от орбитата й в открития Космос и да унищожи живота, показва опит на учени от Калифорнийския университет. Астрофизикът Стивън Кейн обясни, че неговият експеримент е имал за цел да отговори на два забележителни пропуска в планетарната наука.
Първият е разликата в нашата Слънчева система между размера на земните и гигантските газови планети. Най-голямата от т.нар. „земни“ планети е Земята, а най-малкият газов гигант е Нептун, който е четири пъти по-широк и 17 пъти по-масивен от Земята.
„В други звездни системи има много планети с маса в тази празнина. Наричаме ги суперземи“, каза Кейн.
Другият пропуск в науката е в местоположението спрямо Слънцето, между Марс и Юпитер. „Планетарните учени често искат да има нещо по средата между тези две планети. Изглежда им като пропилян недвижим имот“, обяснява той.
![](https://bgvoice.com/uploads/2023/03/228.jpg)
Затова Кейн решава да проведе динамични компютърни симулации на съществуването на планета между Марс и Юпитер с набор от различни маси и след това наблюдава ефектите върху орбитите на всички други съществуващи планети. Резултатите, публикувани в Planetary Science Journal, са
предимно катастрофални за Слънчевата система
„Тази измислена планета дава тласък на Юпитер, който е достатъчен да дестабилизира всичко останало“, каза Кейн. „Въпреки че много астрономи искат съществуването на тази допълнителна планета, добре е, че я нямаме.“
Юпитер е много по-голям от всички други планети взети заедно. Масата му е 318 пъти по-голяма от тази на Земята, така че гравитационното му влияние е огромно. Ако суперземя в нашата слънчева система, преминаваща звезда или друг небесен обект смути Юпитер дори леко, всички останали планети ще бъдат дълбоко засегнати.
В зависимост от масата и точното местоположение на суперземята, нейното присъствие може в крайна сметка да изхвърли Меркурий и Венера, както и Земята от Слънчевата система. Освен това може да дестабилизира орбитите на Уран и Нептун, като също ги изпрати в открития Космос. Суперземята
ще промени формата на орбитата на нашата Земя
правейки я много по-малко обитаема, отколкото е днес, ако не и да сложи край на живота изцяло.
Когато Кейн намалява масата на планетата и я поставя директно между Марс и Юпитер, той вижда, че е възможно планетата да остане стабилна за дълъг период от време. Но малки движения във всяка посока и „нещата ще тръгнат зле“, каза той. Проучването има значение за способността на планетите в други слънчеви системи да приемат живот.
![](https://bgvoice.com/uploads/2023/03/321.jpg)
Въпреки че планети, подобни на Юпитер, газови гиганти, далеч от своите звезди, се срещат само в около 10% от времето, тяхното присъствие може да реши дали съседните земи или суперземи имат стабилни орбити.
„Нашата слънчева система е по-фино настроена, отколкото оценявах преди. Всичко това работи като сложни часовникови зъбни колела. Добавете повече предавки в микса и всичко ще се развали“, каза Кейн.