Един милион вярващи изпълниха във вторник ватиканския площад „Сан Пиетро" в Рим за възкачването на престола на новоизбрания папа Франциск I.
Минути преди да бъде интронизиран, той отправи молитва към гроба на Св. Петър. Там се пазят папските пръстен и палиум, които му бяха връчени по време на церемонията и той официално стана глава на Римо-католическата църква.
На палиума са избродирани пет червени кръста, символизиращи страданието на Христос, а т. нар. Пръстен на Рибаря изобразява лика на Свети Петър, държащ два ключа.
За разлика от предшественика си Бенедикт XVI, чийто пръстен бе от чисто злато, атрибутът на първия латиноамериканец на Светия трон по негово настояване е от позлатено сребро.
С получаването на инсигниите Франциск I формално вече е 266-ият папа.
След инагурацията последва т.нар. „акт на послушание", при който в процесия от по 2-ма души 12 кардинали целуват ръка на новия си пастир. Традиционната процесия с даровете ще бъде пропусната.
На площада се проведе и тържествената меса за интронизацията на новия носител на папската корона.
Папа Франциск призова за съчувствие и помощ за най-слабите и опазване на околната среда. В първата си проповед след интронизацията новият глава на Римокатолическата църква заяви, че истинската власт на папата произтича от смирената и конкретна служба и заяви, че той "трябва да отвори обятията си, за да посрещне с обич и съчувствие цялото човечество, по-специално най-слабите, най-бедните и онеправданите".
"Не трябва да се страхуваме от добротата, нито от съчувствието", заяви папа Франциск.
На тържествената церемония присъстваха 160 официални делегации от различни държави, сред които и българска, водена от президента Росен Плевнелиев. В нея не участва представител на Българската православна църква.
Католическата църква в България бе представена от Апостолическия екзарх и председател на Епископската конференция монс. Христо Пройков и епископа на Софийско-Пловдивския диоцез монс. Георги Йовчев.
Лидерите на различни течения в християнството дойдоха на церемонията. Сред тях бе и Константинополският патриарх Вартоломей I. Ватиканското радио съобщи, че Константинополски патриарх присъства на интронизацията за първи път от 1054 г., когато източната и западната част на християнския свят се разделят.
На площада „Сан Пиетро" дойдоха и около 180 ватикански кардинали.
Цялата процедура около интронизацията продължи около 2 часа - по настояване на самия Франциск доста по-кратко време от тази на Бенедикт XVI например.