Двата патрулни кораба за ВМС са закупени без боеприпаси. Сключен е договор с германската фирма "Люрсен". Част от парите са платени и дотук всичко е безпроблемно, но корабите са закупени без боеприпаси. Предстои да бъде обявен проект за закупуването им, а приблизителната цена боекомплектите варира между 400, 500 милиона лева и 1 милиард лева. 

Това съобщи на брифинг служебният министър на отбраната Георги Панайотов.

Той добави, че паралелно с това, в България са в ход още два проекта за модернизация на въоръжените сили.

Единият е за придобиване на нови многоцелеви изтребители F-16, а другият за придобиване на бронирани машини за нуждите на Сухопътни сили, каза още той. 

По думите му работата по проекта за придобиването на F-16 – върви гладко. 

Той коментира и проекта за бронираните машини за нуждите на Сухопътни войски. “Както знаете, този проект не е осъществен. Той е провален, защото фирмите, които са допуснати до финалния кръг, са дали оферти, които значително надвишават одобрените средства“, посочи Панайотов.

По думите му от една от фирмите, допуснати до финалния кръг, са обяснили на военния министър, че спецификациите, които са били дадени първоначално, са променяни в около 90 позиции в течение на преговорите.

Министерството, кредитирало частни фирми с бюджетни пари

Министерство на отбраната е кредитирало частни фирми с бюджетни средства. Разпоредил съм проверки в търговски дружества на Министерството на отбраната, съобщи Панайотов. 

Той информира, че е била извършена одитна проверка на работата на ГД „Инфраструктура на отбраната“.

„В момента тече проверка в същата главна дирекция, която е напът да завърши до 5-6 дни или седмица. Резултатите от завършилата проверка почти напълно съвпадат с междинния доклад от така провежданата в момента проверка. Поръчките, които са възлагани, над 90% от тях, са правени по директен начин, тоест чрез директора. Не е имало търг или конкурс, което не е нередност, съгласно закона. Но не е извършена пазарна проверка, не са проведени разговори с евентуални изпълнители и не е направено пазарно проучване. Поръчките са би ли възлагани директно на фирми в над 90% от случаите“, подчерта той.

Военният министър посочи като проблем и случай, в който е установено 100-процентово авансово предплащане.

„Това означава, че Министерство на отбраната е кредитирало частни фирми с бюджетни средства. Освен това, всичко това е ставало при несъобразяване с препоръки на Министерство на финансите за въздържане от авансово разплащане. През 2018 година ГД „Инфраструктура на отбраната“ е сключила договори на стойност 35 милиона 784 752 лв., от които 32 890 394 лв. са били мотивирани като директно възлагане. През 2019 г. стойността на възложените обществени поръчки е 39 148 840 лв., от които 306 375 684 лв. са с директно възлагане“, обобщи Панайотов.

В проценти това означава 92% от поръчките за 2018, а за 2019- 93%. За 2020 г. поръчките са на стойност 159 163 885 лв., от които 99% са дадени чрез директно възлагане. Георги Панайотов посочи като смущаващ факт да не се посочва срок за откриване на строителна площадка.

По думите му сроковете в някои от поръчките не просто не са спазвани, а даже не са били и залагани. 

Панайотов съобщи, че проверки текат и в 2 търговски дружества – „ТЕРЕМ“ и Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“.

„Предишната проверка, която е извършена в Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ констатира редица пропуски, които са довели включително до невъзможност да бъдат реализирани почивки от правоимащи лица. Тоест хора, които са си платили картите, не са успели да идат на почивка“, добави той.