Музеят „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис представя Антична Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция. Изложбата изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. – 300 г. сл. Хр.).
Изложена в музея „Гети“ от 4 ноември 2024 г. до 3 март 2025 г., изложбата ще включва над 200 предмета, включително умело изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, отразяващи Тракия и нейните връзки с други антични култури в Средиземноморието и отвъд него.
Земята на траките лежи на север от Егейско море в зона, която сега обхваща България и части от Румъния, Гърция и Турция. С малко запазени писмени документи, много от това, което се знае днес за тази култура зависи от кратките, често пристрастни сведения на древногръцки и римски автори.
Археологическите открития, направени в района от началото на XX век обаче са предоставили обширни доказателства от първа ръка за тракийската история, култура и общество. Тези открития осветляват богатите ресурси и разнообразните артистични постижения на Тракия, както и уникалната ѝ позиция – географски, политически и културно – между изтока и запада.
„Тази изключителна изложба е първата, която се фокусира върху взаимовръзките и съперничествата между траките и техните съседи, особено Гърция и Рим. За много от нашите посетители това ще бъде първото им запознанство с тази завладяваща и изключително сложна древна култура, която е била едновременно страшна заради военните си умения и култивирана заради богатата си художествена продукция, особено сребърни и златни съдове. Изключително сме благодарни на Министерството на културата на България и на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките за партньорството им в осъществяването на тази изложба, както и на другите заемодатели на изложбата“, заяви Тимъти Потс, директор на музея „Гети“, Мария Хъмър-Тътъл и Робърт Тътъл.
Предците на траките, преселили се от евразийската степ в днешна България, формират своеобразна култура към късната бронзова епоха (около 1500 г. пр. Хр.). Тракийските племена стават известни с уменията си на конници и воини и си взаимодействат с микенските гърци и централноевропейците. Тези влияния могат да се проследят в производството на метални изделия. В изложбата са представени богати съкровища от луксозни метални съдове – съкровища в буквалния смисъл на думата, включително открити във Вълчитрън, Панагюрище и Рогозен в България.
„Тази изложба е рядка възможност за музея „Гети“ да представи на американската публика света на Древна Тракия – място и култура, които заслужават много по-голямо внимание. Представеният археологически материал, вариращ от впечатляващо злато и сребро до керамика и погребални паметници, ни позволява да представим Тракия от тракийска гледна точка, понякога оспорвайки възгледите, изразени от древногръцките и римските автори“, каза Сара Е. Коул, асоцииран куратор на антики в музея „Гети“ и съкуратор на изложбата.
Културните и политическите взаимодействия на Тракия с Гърция, Персия и Рим, които оформят историята и изкуството на региона, са основен акцент в изложбата. От бронзовата епоха гърците пътуват до Тракия заради богатите залежи на злато, сребро и мед, като основават градове и търговски пунктове с местните траки. Персийската империя на Ахеменидите достига Тракия през 513 г. пр.н.е., подчинявайки племената и оставяйки трайно културно влияние, особено в използването на златни и сребърни банкетни съдове. Траките се сражават като наемници за ахеменидските царе в Персийските войни (492-449 г. пр. Хр.) срещу гърците. Векове по-късно Римската империя се разширява в Тракия, като я включва като провинция при император Клавдий около 46 г. от н.е. Траките възприемат римските обичаи и латинския език, като същевременно запазват много местни традиции.
Акцент в изложбата са много луксозни предмети, намерени в богати погребални могили от V-III в. пр.н.е. Сред тях на първо място е пълният комплект гробни принадлежности от гроба на цар Севт III в Голяма Косматка, открит през 2004 г. в Централна България. Те включват впечатляващ бронзов портрет на Севт, управлявал Одриското царство в Тракия от около 330 до 300/295 г. пр. н. е. Тази впечатляващо реалистична и добре запазена скулптура може би е най-ранното монументално изображение на историческа тракийска личност.
Древна Тракия и класическият свят: Коул, асоцииран куратор на античността в музея „Гети“, и Йенс Денер, изпълняващ длъжността старши куратор на античността в музея; Маргарит Дамянов, доцент по тракийска археология в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките; и Джефри Спайър, наскоро пенсионираният старши куратор на античността в музея „Гети“ Аниса и Пол Джон Балсън II.
Изложбата се допълва от едноименен каталог под редакцията на Джефри Спайър, Тимъти Потс, Сара Е. Коул и Маргарит Дамянов, в който се разглеждат теми като тракийските царски гробници, гръцката колонизация на Черноморското крайбрежие, тракийската религия и др. На 19 ноември в 12 ч. (българско време) „Гети“ ще бъде домакин на онлайн разговор с историка Матю Сиърс, в който ще се обсъжда богатото наследство на тракийската култура.
Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция е третата изложба от програмата на музея „Гети“ „Класическият свят в контекст“ – поредица от изложби и изследователски инициативи, посветени на различните култури, които са взаимодействали с древна Гърция и Рим. Предишните изложби включват Персия: Древен Иран и класическият свят през 2022 г. и Отвъд Нил: Египет и класическият свят през 2018 г.
Изложбата е организирана от Музея „Дж. Пол Гети“ в сътрудничество с Министерството на културата, Република България, и Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ-БАН), с щедри заеми от Националния исторически музей на Румъния, Букурещ, и Гръцкото министерство на културата, образованието и религиозните въпроси, Гърция.