Нормативната уредба гарантира осигурените българи да могат да ползват болнични за карантина, смятам, че това няма да натовари социалната система.
Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ и председател на здравната комисия в НС д-р Даниела Дариткова в Народното събрание във връзка думите на министъра на здравеопазването хората под доброволна карантина заради коронавируса да ползват платен или неплатен отпуск.
"Има нормативна уредба, която гарантира на социалноосигурените български граждани, че могат да ползват болнични за карантина. Това е регламентирано в Кодекса за социално осигуряване, в наредбата за временна нетрудоспособност. Има такава причина в болничния лист, а именно карантина. Общопрактикуващите лекари имат право да издадат такъв първичен болничен лист за 14 дни, т.е. за срокът, който се налага за карантината.
Има и подходящ код в Международната класификация на болестите. Така че има всички условия социално осигурените български граждани да получат такъв болничен по решение на техния общопрактикуващ лекар. Нормално е те да се свържат с него, за да няма злоупотреби общопрактикуващият лекар, трябва да получи потвърждение от граничните власти. Събират се данни за лицата, които идват от регионите, които са в момента ендемични за коронавирус“, настоя Дариткова.
Според нея за всички останали пациенти, които не са осигурени, става дума за доброволна карантина.
На въпрос как ще се осъществява връзката между личния лекар и граничните власти, д-р Дариткова обяви, че това трябва да се осигури от щаба, който наблюдава ситуацията с коронавируса в България.
"Надявам се властите да се свързват със съответния личен лекар, защото всеки гражданин попълва формуляр, в който упоменава кой е неговият личен лекар. Тук могат да се ползват районните здравни инспекции и цялата система, която гарантира справянето с това предизвикателство", допълни д-р Дариткова.
Законът е категоричен и осигурените лица имат право да ползват болничен за тъй наречената карантина, настоя и шефът на социалната комисия в парламента Хасан Адемов.
Той настоя, че законодателен проблем няма с взимането на болничен в този случай.
"Решението е много просто, то е визирано в чл. 43 от КСО, в който е казано, че всички осигурени лица имат право за парично обезщетения за т. нар. карантина. Но става въпрос за осигурени лица по предписание на здравните органи. 14 дена има право да изписва болничен личният лекар и той преценява на база на информацията дали да издаде болничен, или не", каза Хасан Адемов и бе категоричен, че когато имаш право на обезщетение, е абсурдно да взимаш отпуск.
Неосигурените лица обаче можели да се възползват от съвета на министъра и да излязат в платен или неплатен отпуск.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.