Кодексът на труда изрично упоменава карантината като едно от възможните условия за право на болничен, алармираха медици. Чл. 162, ал. 1 от КТ гласи:

Работникът или служителят има право на отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване или професионална болест, трудова злополука, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето.

Във вторник министърът на здравеопазването Кирил Ананиев препоръча на хората, пристигащи от рискови дестинации да се поставят под "доброволна карантина" до 14 дни. Той обаче обясни  трябва да вземат отпуск, тъй като не може да им се издаде болничен.

Той обясни, че това важи за хората, които нямат симптоми, но се връщат от рискови дестинации. Тъй като нямат проява на болестта, нямало нормативно основание да се издаде болничен. Затова те ще трябва да уведомят работодателя си и да излязат в платен или неплатен отпуск за 14-дневен срок.

Няма "доброволна" карантина в нормативната уредба, а изолацията на болни става само с болничен лист. Това се заявява в позиция на КНСБ във връзка с призива на Кризисния щаб към връщащите се от Италия българи да се подложат на доброволна карантина у дома в рамките на 14 дни, за да не заразят своите колеги и близки. "Карантината е механизъм, уреден в нормативните актове, свързани с медицинската експертиза. Нуждата от карантина се установява по определен ред, като за времето, през която тя е наложена, се издава болничен лист, изплаща се и обезщетение", заявяват от синдиката. Оттам предлагат, ако е необходимо, съществуващите правни норми да бъдат адаптирани за нуждите на ситуацията, МЗ, МТСП, МВР и други държавни институции да предприемат спешни законодателни или други управленски действия.

Двама души, завърнали се от Италия, са настанени във ВМА през изминалата нощ. Те са поставени под наблюдение със съмнение за коронавирус, съобщи ръководителят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски в сряда сутринта. Всички, които се завръщат от рискови зони и имат грипоподобни симптоми, ще бъдат наблюдавани в болнични условия, уточни той. Хората, които нямат симптоми, трябва да останат под домашна карантина. По думите на Мутафчийски капацитетът на болниците не може да поеме всички, които са били в райони с разпространение на коронавирус, но нямат симптоми. Той уточни, че този модел на поведение се следва във всички страни. Шефът на оперативния щаб съобщи, че в Италия случаите на установен коронавирус вече са 320, със 100 повече. Първи случай е констатиран в Загреб, Хърватска. Все още няма потвърдени случаи на зараза в Румъния и Сърбия, опроверга по-рано появила се информация, професорът. Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев съобщи, че в страната има нова вълна от грип Б. Заболеваемостта се е увеличила през последните седмици.