Trader {eter Tuchman works on the floor of the New York Stock Exchange, Wednesday, Oct. 10, 2018. The Dow Jones Industrial Average plunged more than 800 points, its worst drop in eight months, led by sharp declines in technology stocks. (AP Photo/Richard Drew)
Индексите на Wall Street потънаха дълбоко на червена територия в сряда, след като поевтиняването на акциите на технологичния сектор и страховете, свързани с бързото нарастване на лихвените проценти превърнаха сесията в най-лошата за водещия индекс за последните осем месеца.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones изтри над 800 пункта от стойността си, след като книжата на Intel и Microsoft се обезцениха с по над 3%. Технологичният измерител Nasdaq се понижи с 4,08%.
Широкият показател S&P 500 се придвижи в посока надолу с 3,29% - също под натиска на технологичния сектор, изпращайки най-лошия си ден от седем години насам.
Изминалата сесия е най-лошата за Dow Jones от февруари насам.
Основните индекси отчетоха сериозни понижения през този месец. От началото на октомври S&P 500 и Dow са се раздели съответно с 4,4% и 3,3% от стойността си. В същото време Nasdaq е изгубил над 7,5%.
Страховете, свързани с нарастване на лихвените проценти в бъдеще и разпродажбите в технологичния сектор са в основата на негативното представяне на американския капиталов пазар в последните няколко дни. Dow Jones изпрати на червена територия четири от последните пет сесии, губейки около 900 пункта за този период.
Акциите на Amazon поевтиняха с 6,2%, а на Netflix - с 8,4%. Facebook и Apple регистрираха спад в цената на книжата си с по над 4%.
„Хората буквално се измъкват от технологичните компании в момента, като това може и да не е най-лошото, на което сме свидетели", коментира Лари Бенедикт, главен изпълнителен директор на The Opportunistic Trader.
Безпокойството от рязкото покачване на доходността по облигациите също подложи на натиск акциите. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа достига 3,23%, ден след като се озова на най-високото си ниво от 2011 г. насам. Междувременно доходността по двугодишните американски държавни облигации достигна най-високата си оценка от 2008 г. насам.
"От фундаментална гледна точка акциите имат основание да поскъпват и според мен безпокойството от повишаването на лихвените проценти до голяма степен е преувеличено", заяви Джеръми Клейн, главен пазарен стратег в FBN Securities.
В макроикономически план американските власти публикуваха данни за скок на производствените цени миналия месец. Те отбелязал ръст от 0,2% през септември спрямо август и от 2,8% на годишна основа. Този показател е внимателно следен като измерител за инфлацията.
Неотдавнашното повишение на лихвите се случи малко преди началото на последния сезон на отчетите за тази година. По-късно през седмица се очаква Citigroup и Wells Fargo да обявят резултатите си. Анализатори, анкетирани от FactSet, очакват приходите през третото тримесечие да нараснат с 19% на годишна основа.
Във вечерните часове еврото поскъпна спрямо долара с 0,24% до 1,1519 долара.
При петрола обаче се наблюдава сериозно понижение на цените, като американският суров петрол и сорта Брент отчитат поевтиняване с по близо 3% до съответно 72,78 долара за барел и 82,70 долара за барел. На този фон обаче златото поскъпва с 0,43% до 1196,60 долара за тройунция.