сн. „Озодик”

Откакто е независима държава, Таджикистан има щастието да се радва на един-единствен президент в лицето на Емомали Рахмон, когото народът преизбира дружно вече години, че и десетилетия наред. И ако това досега занимаваше само местното население, от няколко дни се превърна в новина и за останалата част от света, особено за хората, които денонощно киснат във Facebook. Тези дни вестници и агенции съобщават една любопитна история от битието на г-н Рахмон, която по-будните потребители на социалната мрежа си прехвърлят помежду си и се заливат от смях.

Президентът извикал при себе си директора на националната телекомуникационна компания Бег Сукуров, за да го наругае, че не предприема нищо, за да спре  ругатните и шегите по негов адрес в интернет. Най-много бил ядосан на някой си Фаиз Бук, който си позволявал да го критикува ден и нощ. „Кой е тоя Фаиз Бук бе, Сукуров? Той плаща ли си данъците? Досието му как е? Все нещо е направил през живота си. Искам да го проучите добре и да ми доставите пълна информация за това лице. Къде живее, с кого спи и какво работи. Веднага!", рекъл президентът.

Стреснатият директор на телекома плахо започнал да обяснява, че може би става дума не за човек на име Фаиз Бук, а президентът може би има предвид социална мрежа с името „Фейсбук", чийто собственик е американец и се казва съвсем по друг начин. Но в отговор чул това: „Познавам шефа на Би Би Си, лично ми се е оправдавал тука, знам се с директора на „Озодик" (таджикския вариант на познатото от миналото и в България радио „Свободна Европа"), а този началник на Фаиз Бук защо не сте ми го довели още? Докато не ми го доведете, спирате това, каквото е там, и да не работи!" Още на момента Сукуров разпоредил да се блокира Facebook в цял Таджикистан, а на подчинените си наредил да уредят моментално среща на Марк Зукърбърг с г-н президента. И на другия ден докладвал на Емомали Рахмон: „Въпросът е решен. Обади ми се въпросният директор на „Фейсбук", казва се Зукърбърг. Говорихме чрез преводач. Обеща, че ще вземе мерки против всякакви пасквили срещу вас и нашата държава, а аз му обещах да пусна в замяна отново мрежата му в нашата страна."

Facebook обаче продължава да е блокиран в Таджикистан и до днес, вече втора седмица, защото малко по-късно по радио Би Би Си съобщили, че въпросният разговор със Зукърбърг, за който таджикистанската телеграфна агенция пуснала брейк нюз в емисията си, се оказал фалшив. Никакъв Зукърбърг не бил звънял на Сукуров, а активисти на полулегалната опозиция, които не само си направили отлична шега, ами дори записали целия разговор и го предали на западните медии. Има го вече и из интернет.