Конституционният съд образува дело по искане на българското правителство, с което ще трябва да отговори на въпроса дали е допустимо въвеждането на задължителна военна подготовка на български граждани, които са със статут на запасни. Искането беше анонсирано миналата седмица след заседание на Министерския съвет. В решение на правителството се посочва, че КС трябва да тълкува дали Конституцията позволява привикването на запасняци без обаче да се възстановява наборната военна служба. Докладчик по делото е съдия Соня Янкулова, бивш зам. военен министър в правителството на НДСВ.

Правителството пита дали подобна възможност може да бъде вписана в специален закон, тъй като военната подготовка на българите за защита на отечеството, "каквато е необходима според конкретните реалности на средата за сигурност", е от съществено значение за подсилване на Въоръжените сили. През последните години армията страда от хроничен недостиг на хора и кампаниите за привличане на нови военослужещи до този момент бележат пълен крах.

Военният министър: Резервът от запасни трябва да бъде подготвен

Правителството се надява да получи отговор на въпроса дали е възможно въвеждането на задължителна подготовка в мирно време на българските граждани, които имат статут на запасни, без да се връща казармата. Към настоящия момент тази подготовка е доброволна, но кандидатите не са достатъчни, за да усилят капацитета на войската. "Не  знаех, че са образували вече дело. Радвам се за това и се надявам да има ясно тълкувателно решение от тяхна страна, от което ние да се възползваме и да продължим с обучението на нашите граждани. Нашият резерв, който трябва да имаме от запасни, трябва да бъде подготвен. За да изпълни всеки един наш гражданин своя дълг, трябва да бъде подготвен. При условие, че задължителната казарма, задължителната служба е отпаднала, начинът за подготовка стават мобилизационните сборове", коментира пред журналисти министърът на отбраната Димитър Стоянов.