снимки “Ethical SuperStore”
Хапче, създадено на основата на домати, може да се окаже ключът за побеждаването на болести като артрит, диабет, сърдечно заболяване и рак. Според британски учени от университета в Кеймбридж медикаментът засилва здравословните свойства на средиземноморската диета, макар най-нови проучвания да твърдят, че самата диета не е чак толкова здравословна. Хапчето, наречено атеронон, съдържа антиоксиданта ликопен, намиращ се в кожата на зрелите домати. Според предишни изследвания ликопенът понижава холестерола благодарение на способността да топи мазнини.
Новото проучване доказало, че хапчето засилва и ефективността на кръвоносните съдове, подобрява кръвообращението и омекотява втвърдяващите се с възрастта артерии. Хапчето помага за отпушването на артериите, но намалява и риска от инсулт, сърдечен удар, като дори се бори с редица животозастрашаващи заболявания.
Директорът на отдела за клинични изследвания към университета Иън Уилкинсън заяви, че новината е добра, но все още трябва да се направят някои изследвания, за да се уверят дали това означава „по-малко сърдечни удари и инсулти". Доматеното хапче ще съдържа нова версия на променена съставка на ликопена, която лесно се усвоява в кръвта до нива, които значително надвишават достигнатите по природен път чрез средиземноморската диета.
Първоначалните резултати вече показали, че лекарството може да спре увреждането на втвърдените артерии, като увеличава притока на кръв и подобрява еластичността на кръвоносните съдове до 50%. Атеронон значително подобрява функционирането на ендотела - слой клетки, покриващи вътрешната повърхност на кръвоносните съдове.
Увеличаването на нивата на ликопен в кръвта засилва чувствителността на ендотела към азотния оксид, който води до разширяване на кръвоносните съдове и по този начин подобрява притока на кръв. На двумесечно изследване били подложени 36 пациенти на средна възраст 67 години със сърдечни заболявания. Пациентите вече приемали статини за понижаване на холестерола. Учените смятат, че ако същите резултати бъдат доказани при повече пациенти, хапчето може да се окаже ефективна алтернатива на статините.
Междувременно твърденията, че средиземноморската диета е добра както за мозъка, така и за сърцето, бяха опровергани от френско изследване. Учените посочват, че яденето на много плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, както и пиенето на вино и ползването на зехтин няма голямо отражение върху мозъка в напреднала възраст. Изследването се позовава на наблюдението на хора на средна възраст, които имат различни хранителни навици и чиито когнитивни функции са били изследвани около 65-ата им годишнина. След наблюдение учените заключили, че няма връзка между средиземноморската диета и съхраняването на познавателните функции на мозъка. Все пак те отбелязват, че „добрите" мазнини в средиземноморския начин на хранене могат да бъдат благоприятни за мозъка. Ненаситените мазнини и голямото количество фибри в диетата пък може да помагат непряко за забавянето на старческата деменция, като запазват доброто състояние на кръвоносните съдове.