Докато е бил на власт като президент на САЩ, фирми на Доналд Тръмп са получили най-малко 7,8 млн. долара от чуждестранни правителства и служители на 20 държави, включително Китай, Саудитска Арабия и Катар. Това показва доклад, публикуван от демократите от Камарата на представителите.

В доклада се твърди, че плащанията са в нарушение на клаузата за чуждестранни възнаграждения в Конституцията, разпоредба, която забранява на федерални служители, включително президента, да приемат пари или подаръци от чужди правителства без разрешение от Конгреса.

Тази клауза беше в центъра на правен дебат, когато демократите контролираха Камарата и искаха достъп до финансовите документи на Тръмп. Въпросът в крайна сметка стигна до Върховния съд, но нямаше окончателно решение дали Тръмп е спечелил незаконно пари от президентството си.

Вместо това през 2021 г. съдиите заявиха, че информацията не може да бъде споделена, тъй като Тръмп вече не е президент.

Три години по-късно Тръмп отново е претендент за поста и статистиката показва, че е възможно той да спечели. Тръмп е фаворитът за републиканската партия за президент и е готов за потенциален реванш срещу президента Байдън. Много скорошни социологически проучвания показват, че Байдън изостава от Тръмп в подкрепа на национално ниво и в ключови щати с около 2 процента.

Докладът за финансовите печалби на Тръмп показва, че чужди правителства са превеждали пари към три имота на Тръмп в Ню Йорк и в Лас Вегас. Един от тях е Trump Tower на Пето авеню в Ню Йорк.

„Тези плащания са били извършени, докато тези правителства насърчават специфични външнополитически цели с администрацията на Тръмп и дори, понякога, със самия президент Тръмп. Понякога тези правителства са настоявали за изпълнението на конкретни действия от Съединените щати за постигане на собствените си национални политически цели“, се твърди в публикувания доклад от 155 страници.

В страниците на разследването се вижда и че Китай е направил най-големите общи плащания - 5,5 милиона долара - на частния бизнес на Тръмп. Индустриалната и търговска банка на Китай (ICBC), една от най-големите държавни банки в Китай, е сред най-големите наематели на офиси на Trump Tower по време на президентството на Тръмп.

Докладът отбелязва, че по време на първата година на Тръмп в Белия дом, няколко китайски банки - включително ICBC - са били подложени на проверка за финансови връзки със Северна Корея, което е накарало администрацията да прецени санкциите срещу тях. Въпреки призивите от страна на членове на собствената му партия да упражни максимален натиск срещу тези банки за спиране на ядрената програма на Северна Корея, „тогавашният президент Тръмп и неговата администрация не предприеха никакви официални действия срещу наемателя на Trump Tower ICBC“, заключава докладът.

Документите, предоставени на комисията, също предполагат, че въпреки обещанието на Тръмп да се въздържа от всякакви нови бизнес сделки с чуждестранни субекти, докато е на поста, Trump Organisation и Trump International Hotel в окръг Колумбия може да са „продължили да търсят бизнес в Китай, след като г-н Тръмп встъпи в длъжност. ”

Саудитска Арабия е направила втората по големина сума на плащания към бизнеса на Тръмп, докато той беше на поста, като следователите идентифицират най-малко 615 422 долара, похарчени в два имота на Тръмп. Катар е похарчил 465 744 долара за имот на Тръмп, а Кувейт е похарчил 303 372 долара, според доклада.