„Задължение на кандидата за министър-председател е да говори с министрите, които е предложил. За президента мандатът се счита за изпълнен, когато кандидат-премиерът се върне при него със структура и състав на правителство”.

Това каза в студиото на NOVA преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова. Тя подчерта, че Конституцията допуска по правни, лични или политически причини да има смяна на кандидати за министри.

Във вторник Мария Габриел от ГЕРБ-СДС върна папката с проучвателния мандат на президента Румен Радев. В състава на проектокабинета ѝ бяха цитирани имена на 11 министри, които впоследствие си направиха отвод. Те заявиха, че не са се подписвали под кандидатурите си.

„Първата фаза на процедурата е приключила. Сега следва втората – в Народното събрание. Следва депутатите да изберат министър-председателя Мария Габриел и по нейно предложение – състава на Министерския съвет. Дали е възможно да бъдат сменени 11 от 20-те позиции – струва ми се в повече”, посочи доц. Киселова.

Конституционалистът обясни каква е процедурата в парламента: „Мнозинството е обикновено – трябва да гласуват повече от половината депутати при наличен кворум”. Това означава, че дори 61 народни представители стигат, за да бъде гласуван проектокабинетът. Тя обаче подчерта, че според нея това не би бил успешно изпълнен мандат и при такова стечение на обстоятелствата Мария Габриел би следвало да се оттегли. 

„Начинът, по който тя беше използвана или подтикната да участва в тази процедура, я доведе до това, тя да наруши Конституцията, защото не е допустимо да предлагаш хора за министри, без да си получил тяхното съгласие”, каза още доцентът.