Новоизбраният президент Джо Байдън представи в детайли своя план за подпомагане на пострадалите от ефектите на пандемията в специално обръщение към нацията. Той бе фокусиран върху нова порция от финансови помощи за американците в затруднение поради коронакризата, както и върху амбициозен проект за ваксинация с цел овладяване на смъртоносната зараза. Байдън ще поиска от контролирания от демократите Конгрес да одобри „Американския спасителен план“ (“American Rescue Plan”) на обща стойност 1,9 трилиона долара. Бъдещият президент бе категоричен, че намеренията му за благополучно преодоляване на кризата с коронавируса включват всички американци. Той изрази увереност, че по отношение на възстановяването и съревнованието с външните конкуренти "ние сме по-добре оборудвани от всяка друга нация в света".

Помощи и справяне с коронакризата

Планът на новия президент включва помощи от 1400 долара (в допълнение към вече гарантираните 600) за повечето американци и ще удължи до септември временното подпомагане при безработица, мораториума върху принудителното изваждане на хора от жилища и възбраната за отнемане на имоти. По думите на Байдън кризата засяга "милиони американци, които не по своя вина са загубили достойнството и уважението, свързани с работното място и заплатата." "Не можем да оставим хората да ходят гладни, да бъдат принудително изгонвани, да губят работата си, от която така отчаяно се нуждаят. Трябва да действаме веднага и да действаме решително" - каза той.

Голям дял от предвидените средства - 416 млрд. долара – отива за национална ваксинационна програма, имаща за цел да имунизира 50 млн. американци и да отвори училищата още в първите 100 дни от новото управление. "Ще бъда честен с вас за прогреса, който осъществяваме и за спънките, които срещаме. Ето каква е сделката: колкото повече хора ваксинираме и колкото по-бързо го правим, толкова по-скоро ще спасим животи и ще оставим тази пандемия зад нас. Ще се върнем към нашия живот и обичните си хора. По-бързо ще можем да възстановим американската икономика - най-голямата и печеливша машина в света."

Речта на Джо Байдън идва на фона на влошаване на епидемичната ситуация в САЩ, с 384 375 жертви на коронавируса. Положението бе изпуснато от администрацията на Тръмп, която получи и тежки критики заради лошото справяне с прилагането на ваксините. Около 1 трилион долара ще бъдат разпределени в помощ на трудно свързващите двата края американци в третия кръг на финансово стимулиране, като им се се осигури директно подпомагане от 1 400 долара, вкл. още 400 седмично за безработните и засегнатите от кризата работещи.

Икономика

Милиарди ще отидат и към дребния бизнес, семействата с ниски доходи, заплашени от загуба на жилище, за съхраняване на достъпа на семейства до детски грижи и за подобряване на достъпа до федералните програми за изхранване на деца и семейства. "Ние ще довършим работата по достигането на 2 000-те долара подпомагане кеш до хората, които се нуждаят от него най-много. 600-те долара, които вече са разпределени, просто не са достатъчни. Сега се налага да се избира между пращане на наема и слагане на храна на масата. Тези пари са важни дори за онези, които са запазили работата си, но имат трудности" - каза новоизбраният президент.

От преходния екип на Байдън разкриха, че този спасителен пакет ще бъде последван от друг възстановителен пакет, който ще бъде оповестен през следващите седмици. Освен това новият президент ще поиска от Конгреса да увеличи минималната надница до 15 долара на час. "Изправени пред мащабите на икономическата криза, не можем да си позволим да стоим със скръстени ръце", подчерта той при представянето на плана си. Предвиждайки критиките, че новият план може да увеличи дълга на страната и да затрудни публичните финанси, Байдън каза, че възвръщаемостта на инвестициите под формата на работни места и расовото равенство ще предотвратят дългосрочни икономически щети. Ползите ще бъдат далеч по-големи от цената на този план, добави той. Байдън е дал да се разбере, че иска законопроектът за подпомагане заради Covid-19 да бъде готов на бюрото му да края на януари, но този план може да срещне усложнения заради процеса за импийчмънт на сегашния президент Тръмп, който се очаква да започне в Сената идните седмици.