„Министър Стойчо Кацаров каза, че хората с антигенен тест, който е установил боледуване, могат да си извадят зелен сертификат, но това не е вярно. Няма такава функционалност в системата“, каза д-р Виктория Чорбанова, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София-област. „Сертификатът за преболедуване важи шест месеца. Всеки боледувал по-рано от април, няма как да се възползва от зеления сертификат“, каза още Чорбанова пред bTV. Относно безплатните тестове за коронавирус, които държавата обещава, Чорбанова каза, че хората вече са започнали да ги търсят по лабораториите. „Тези тестове тепърва ще се раздават и никой не знае кога“, каза тя.

Тя допълни, че сертификат за преболедуване може да се извади единствено от лабораторията, извършила ПСР тестуването, но не и от личния лекар. „Личните лекари можем да вадим сертификати само за ваксинация“, каза още тя.

Зелените сертификати в заведенията и театрите

„Ние сами предложихме зелените сертификати, но при определени условия. В ЕС тези сертификати се въведоха при 60% ваксинация. Ние и туризмът протегнахме ръка и сами го предложихме при определени условия – да важат тестовете за антитела и да има безплатни антигенни тестове за всички желаещи“, каза Ричард Алибегов в „Тази сутрин“. По думите му поради тази причина се стига до протест на хората в бранша. Той допълва, че ресторантьорите нямат право да удостоверяват дали един сертификат е истински или не, а само дали има такъв. При театрите е същото. „От вчера сме залети от въпроси. Хората питат какво ще стане с билетите им и дали ще връщаме пари. Логично е да има период, в който това да се донагласи“, каза директорът на Тетъра на армията Мирослав Пашов. И двамата с Ричард Алибегов са съгласни, че мерки трябва да има, но не смятат, че наложени по този начин те ще сработят.

Какво казва медицинското право?

Според адвокат Мария Шаркова въвеждането на зелен сертификат не е дискриминационно и не нарушава правата на хората. „Моментното състояние на епидемията с това ниво на заболеваемост не беше непредвидимо или непредотвратимо. Можеха да се вземат мерки много по-рано, за да се избегнат по-тежките мерки и въвеждането на сертификата сега“, смята Шаркова. „Най-големият проблем е, че се прие един план за пандемията, който не се спазваше. Най-потърпевши са лечебните заведения, както учениците, които пак няма да учат“, допълни тя.