COVID сертификатът, известен още като зелен сертификат, официално вече е пропуск за повечето обществени места в България. Изискването за документа влезе в сила в полунощ. С него се удостоверява ваксиниране, преболедуване или отрицателен резултат от изследване за коронавирус и той важи както за посетители, така и за служители.

Достъпът чрез зелен сертификат бе въведен от здравнит евласти заради увеличения брой заразени и заради риска болничните легла за тежки случаи в страната да свършат.

За къде е нужен

Зеленият сертификат ще се изисква, за да се влезе в бар и ресторант, за да се посети театър, кино, концерт, музей, галерия или цирк. Без документа няма да бъдат допускани посетители и в моловете, големите магазини, фитнеси, спортни клубове, басейни и университети. Работещите в болниците, диализните центрове, както и персоналът на старческите домове, от днес също са задължени да предоставят зелен сертификат, за да работят.

Кой може да го получи

В сряда вечерта се оказа, че сертификати ще се издават и на хората, поставили си първа доза от одобрените за употреба в Европейския съюз ваксини. Уточнението бе направено от министъра на здравеопазването. Според официалните указания до момента се приемаше, че сертификатът е валиден от 14-ия ден след поставянето на последната доза. Сертификатът може да се издаде и за преболедуване - издава се на базата на изследване по PCR метода или с антигенен тест, при което е било установено заразяване с COVID-19. Документът е валиден от 14 дни до шест месеца след положителния резултат. Сертификат може да се получи и след отрицателен COVID тест - може да се издаде както при изследване по PCR метода, така и с антигенен тест, но трайността при първия е 72 часа, а при втория - 48 часа. Изследването трябва да е направено задължително от лицензирана лаборатория, независимо дали в базата ѝ или в изнесен пункт.

Учениците

Всички ученици в София трябва да преминат към дистанционно обучение. Причината е, че заболеваемостта в столицата е над 800 заразени на 100 хил. население за период от две седмици. Първоначално имаше идея учениците до четвърти клас да продължат присъствено до края на седмицата, но тя отпадна. Вкъщи остават и учениците в общините, където заболеваемостта за 14 дни е над 500 души на 100 000 хил. население.