Списание "Форбс" обяви 34-ия си годишен списък на милиардерите по света. Класацията подрежда най-богатите хора на планетата.
На фона на епидемията от Ковид-19 някои от най-богатите изпълняват ролята на агенти на промяната и предприемат действия по реорганизиране на бизнеса си в подкрепа на глобалния отговор на коронавируса.
Милиардери като технологичния магнат Бил Гейтс; Ерик Юан, главен изпълнителен директор на Zoom; Бернар Арно, главен изпълнителен директор на LVMH; Брайън Чески, главен изпълнителен директор на Airbnb; собственика на баскетболния отбор "Далас Маверикс" Майк Кюбан и много други използват финансовите си ресурси, за да подпомогнат борбата със здравната криза и да подсилят икономиката, отбелязва изданието.
В тазгодишната класация има 2095 милиардери, което е по-малко спрямо 2153 през 2019 година. Съвкупното им богатство възлиза на 8 трилиона долара в сравнение с 8,7 трилиона долара година по-рано. От списъка са изпаднали 267 души, а рекордните 1062 души отчитат спад на финансовото си състояние, както заради сътресенията на пазарите, така и заради пандемията.
"Най-богатите в света не са имунизирани срещу опустошителното влияние на коронавируса", коментира Кери А. Долан, заместник-управляващ редактор "Богатство" във "Форбс". "Понижението на броя на милиардерите тази година отразява икономичкото въздействие, което пандемията вече оказва", допълва тя.
Главният изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос запазва лидерската си позиция за трета поредна година, макар нетното му богатство да се е стопило с 18 милиарда долара. Той вече притежава 113 милиарда долара спрямо 131 милиарда долара миналата година. Състоянието му е намаляло главно заради неотдавнашния му развод, уточнява списанието.
Бил Гейтс, съостновател на Microsoft, остава втори с 98 милиарда долара или с 1,5 милиарда повече от миналата година.
Бернар Арно от LVMH дебютира в топ 3 като третият най-богат човек в света, след като парите на Уорън Бъфет са намалели с 15 милиарда долара. Бъфет, заел четвърта позиция, вече разполага с 67,5 милиарда долара срямо 82,5 милиарда долара година по-рано. Първата петица се допълва от Лари Елисън, основател, председател на борда и главен технологичен директор на Oracle Corporation. Макар да се е изкачил в класацията, богатството му се е понижило с 3,5 милиарда тази година до 59 милиарда долара.
В списъка влизат 178 нови милиардери. Ерик Юан дебютира, след като оглавяваната от него компания за видеокомуникации Зуум набра широка популярност с преориентирането на много бизнеси към дистационна работа.
Най-богата от дебютантите е Джулия Кох, наследила 42-процентов дял в Кох индъстриз (Koch Industries) от съпруга си Дейвид, който почина миналата година. Тя се нарежда на 18-о място с 38,2 милиарда долара.
Азиатско-тихоокеанският регион може да се похвали с най-много милиардери - 778, следван от САЩ с 614 и Европа с 511. По страни, Съединените щати водят с 614 (спрямо 607 миналата година), следвани от Китай с 389 (спрямо 324 миналата година), Германия със 107 (спрямо 104 миналата година), Индия със 102 (спрямо 106 миналата година) и Русия с 99 (спрямо 98 миналата година).
Най-новите изчисления на "Форбс" сочат, че нетното богатство на президента на САЩ Доналд Тръмп е намаляло до 2,1 милиарда долара, което го нарежда на 1001-во място в тазгодишната класация, след като миналата година бе на 715-а позиция.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.