Пандемията от COVID-19 принуди много американски родители, подобно на съветничката в Белия дом Келиан Конуей, да напуснат работа, за да се посветят на семействата си в момент, когато се подновява учебната година в САЩ с всички рискове, които крие това.

Тази приближена на Доналд Тръмп и съпругът й Джордж, един от най-яростните критици на президента сред консерваторите, решиха да се отдалечат от политическата арена, за да се грижат за "най-важното нещо" - четирите им деца.

"Както милиони родители в страната знаят, децата учат вкъщи и се нуждаят от толкова необичайно много внимание и бдителност, колкото необикновен е и периодът, в който живеем", обясни тя в неделя.

Учебната година в САЩ започна до голяма степен в дистанционен формат, въпреки че някои градове като Ню Йорк избраха хибридна програма.

"Г-жа Конуей не е единствената и нейното решение да подаде оставка не е уникален случай в историята на работещите жени", казва Тарън Мориси, преподавателка по публична политика в Американския университет във Вашингтон.

"Промяна на рутината"

Според проучване на мозъчния тръст Център за американски прогрес, на което тя е съавторка, майките от поколението на т.нар. "милениали" (родени между 1981 г. и 1996 г.), които казват, че не работят заради затварянето на училища и детски градини в резултат от пандемията, са три пъти повече от неработещите бащи от същото поколение.

За жените това излизане от пазара на труда "ще има последици в продължение на десетилетия по отношение на заплата, кариера и развитие", обяснява Мориси.

"В краткосрочен план се губи една заплата, когато домакинството има нужда от две, за да свърже двата края, наред с вноски в пенсионното и социалното осигуряване. И когато намерят пак работа, тя е по-зле платена", казва Мориси.

Да се грижат за двегодишната си дъщеря е било деликатно упражнение за Британи Лемонда и нейния съпруг.

По време на карантината "дъщеря ни реагира на промяната на рутината и й бе трудно да разбере защо мама си седи вкъщи, но не се грижи за нея", разказва на АФП тази невропсихоложка, която работи в болница "Ленокс хил" в Ню Йорк.

"Коронавирусът, физическото дистанциране и карантината ни научиха да сме гъвкави", казва тя. Дъщеря й е имала предучилищни занятия в платформата "Зум". "Таблетът й позволи да израсне социално и емоционално, но никога няма да замени контактите с друг човек на живо", обяснява Лемонда.

"Депресия"

Родителите трябва да следят и за усещането за изолация и самота, изживявано от техните деца.

"Тези, които обичат социалните контакти, страдат много, когато пропускат обучението в училище, което допринася изключително много за изграждането на личността и където децата ходят с нетърпение", обяснява Лемонда.

Тя отбелязва, че има опасност от това децата да се затворят в себе си, да изпитват прекомерна тревога или гняв, което може да доведе до депресия.

Едно от децата на Келиан Конуей - Клодия, каза, че ще спре да ползва социални мрежи, където е била много активна, за да направи "пауза за психическото си здраве".

Някои родители могат да разчитат на свои близки.

За да се подготви неговата съпруга за адвокатския си изпит, Джош Банта е напуснал Тексас с двете си дъщери, на 7 и 12 години, и се е установил временно при баща си в предградията на Вашингтон.

Но дистанционните учебни занятия се оказали много трудни за децата, споделя дядо им Уилям Банта. "Това са педагогически проекти, онлайн обучение и сложни контролни", казва той.

Въпреки че двете му внучки не са загубили контакт с приятелките си в Тексас (те играят онлайн в продължение на часове с кукли или на видеоигри), този университетски преподавател не е оптимист.

"Ще могат да наваксат съвсем малко от това, което са пропуснали в клас", казва той.